Konstrukce bionického motocyklu se inspirovala přírodou

Petr Juchelka Petr Juchelka
— vydáno 11. října 2017

Společnost Airbus představila motocykl s lehkou hliníkovou konstrukcí. Topologicky navržený jednostopý dopravní prostředek dosáhne maximální rychlosti 80 kilometrů za hodinu.

Evropský výrobce letadel zavedl moderní technologie výroby již dávno.  S ohledem na snížení hmotnosti letadel pracuje na vývoji bionických  konstrukcí, které mají příznivý dopad na spotřebu paliva. Nedávno také  představil zajímavý koncept motocyklu Light Riders s hmotností pouhých  35 kilogramů – včetně baterie, kol a komponentů.

Při návrhu kostry, která připomíná vlákna listu, se konstruktéři nechali  inspirovat buněčnou stavbou z říše rostlin. Vyrobena byla pomocí 3D  tisku (technologií Selective Laser Melting)  ze speciální slitiny hliníku Scalmalloy, která je po vytištění  srovnatelná s pevností titanu. Rám je o třetinu lehčí než klasické  provedení a celkově i se zadní vidlicí váží pouhých šest kilogramů.

Vnitřní dutina slouží pro vedení kabeláže. Baterie je vyměnitelná a  zrychlení z nuly na 45 kilometrů za hodinu zvládne motocykl za 3  sekundy. Výrobní série čítá 50 kusů, přičemž cena jednoho motocyklu činí  úctyhodných 1,3 milionu korun.

Další článek: Vývoz obráběcích strojů v prvním pololetí klesl