Kovosvit MAS představil novinky ze své produkce

KOVOSVIT MAS, a.s.
— vydáno 18. dubna 2018

V roce 2018 je hlavním cílem Kovosvitu MAS navázat na výrobní i obchodní úspěchy, které tradiční podnik ze Sezimova Ústí pomohly vyvést z nelehké situace. Tato pozitivní zpráva zazněla v průběhu slavnostního zahájení tradičních Zákaznických dnů, které se konaly v minulém týdnu.

U této příležitosti představili zástupci společnosti několik novinek ze své produkce. 

V první řadě se jednalo o inovaci vertikálního obráběcího centra MCU700, kterou si mohli návštěvníci prohlédnout na montáži přímo ve výrobní hale. Zásadní novinkou je, že se konstruktérům firmy podařilo integrovat do zadní části stroje rozváděč, čímž došlo ke zmenšení zástavbového prostoru stroje. Stroj je osazen novým ovládacím panelem, došlo i k optimalizaci některých pohonných jednotek. MCU700 bylo během Zákaznických dnů k dispozici na montáži ve výrobní hale.

Druhou novinkou je stroj MCV800 v provedení Clever. Toto tříosé obráběcí centrum v provedení Quick prezentoval Kovosvit poprvé v minulém roce na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, odtud šel přímo na testování k zákazníkovi, do vlašimské firmy Viking Mašek. MCV800Clever využívá úplně stejnou kostru, stejnou tuhost jako stroj MCV800Quick, ale zákazníci ho získají za výhodnějších podmínek díky nižším požadavkům na pohony stroje. Tento stroj je v současné době v obou provedeních zařazen do sériové výroby. Již byla podepsána řada kontraktů a vzhledem k tomu, že první pololetí je celá produkce vyprodaná, je zřejmé, že půjde o nosný produktu Kovosvitu MAS.

Novinkou, která zatím na uvedení na trh čeká, je pětiosé vertikální obráběcí centrum MCU450, které bylo rovněž poprvé představeno na loňském brněnském veletrhu. Tento stroj je také u zákazníka, na Západočeské univerzitě v Plzni a aktuálně na něm specialisté ve spolupráci s Kovosvitem a se společností Siemens testují mikroobrábění, konkrétně tělesa hodinek z mosazi. Jiří Česánek z Katedry technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni stroj hodnotí po několikaměsíčním testování velmi pozitivně a podle jeho slov je plně funkční a je možné jej zařadit do výroby. „MCU450 je typickým obráběcím centrem vhodným například pro nástrojárny. Pro firmy, kde se vyrábějí tvarově složitější dílce a kde je potřeba dosáhnout velmi přesného obrábění. Jeho výhodou je, že umožňuje u pětiosého obrábění současný plynulý provoz ve všech pěti osách oproti řadě jiných strojů, kde je možno obrábět současně například ve třech osách,“ popisuje Jiří Česánek.

Hlavním tématem technického rozvoje pro rok 2018 je dokončení vývoje generačně nového soustružnického centra. Tuto novinku představí Kovosvit MAS v rámci své expozice na Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno. Konstruktéři při vývoji soustružnického centra zapracovali zejména na ergonomii, jeho výkonových parametrech, zástavbových rozměrech a věnovali se také uživatelskému komfortu obsluhy. Vedení Kovosvitu MAS proto pevně věří, že stroj naváže na velice úspěšnou tradici soustružnických strojů.

Nedílnou součástí Zákaznických dnů jsou spoluvystavovatelé, kteří návštěvníkům představují  produktové novinky a věnují se řešení mnoha odborných dotazů. V Kovosvitu se představili především výrobci a dodavatelé řezných nástrojů, měřicích technologií, manipulační či upínací techniky, provozních kapalin apod.

Další článek: Bezúdržbové obráběcí kapaliny neexistují