KSK Precise Motion získala ocenění za unikátní kuličkový šroub

Redakce Redakce
— vydáno 28. listopadu 2017

V pavilonu P se tradiční výrobce kuličkových šroubů KSK Precise Motion z Kuřimi pochlubil svou novinkou. Mezinárodní strojírenský veletrh 2017 byl pro tuto společnost úspěšný, za ojedinělé řešení získala firma zlatou medaili v kategorii Inovační komponent ve strojírenství.

Inovace kuličkového šroubu spočívá v novém typu převáděcích elementů. Ty jsou nyní vstřikovány z plastu přímo do otvoru v matici, na místo toho, aby byly vkládány. Přínosů v tomto technickém řešení je hned několik. Dosáhneme mnohem přesnějšího napojení převáděcího elementu na závit matice a ocenit lze i vylepšení funkčních vlastností. Ve srovnání se starším typem kuličkového šroubu je tišší o více než 5 decibelů, navýšena byla maximální možná rychlost a patrné je i zlepšení v oblasti kvality chodu.

Oceněný exponát mohli návštěvníci veletrhu vidět živě v pavilonu P. Foto: Markéta Mužíková

Pozornost byla věnována kromě samotných převáděcích elementů také na jejich výrobu v těle matice. Jak uvádí sám výrobce, díky unikátnímu patentovanému řešení dojde ke snížení nákladů ve výrobě, zkrátí se čas potřebný k montáži a zároveň vzroste kvalita výrobků. Dle slov obchodního ředitele Antonína Kopřivy se i kuličkové šrouby musí přizpůsobit trendům doby, který jistým způsobem ovlivňuje nastupující Průmysl 4.0. Ačkoliv se pozornost upínala především na oceňovaný exponát, k vidění byl na tomto stánku také transparentní kuličkový šroub z části odhalující konstrukční řešení.

Laickou i odbornou veřejnost zaujal transparentní kuličkový šroub, který zčásti odhalil konstrukční řešení patentovaného unikátního řešení. Foto: Markéta Mužíková

Další článek: Soutěž v programování CNC obráběcích strojů zná vítěze