Soutěž v programování CNC obráběcích strojů zná vítěze

Redakce Redakce
— vydáno 28. listopadu 2017

Již devátý ročník oblíbené soutěže v programování CNC obráběcích strojů pořádal na brněnském strojírenském veletrhu Svaz strojírenské technologie. Do soutěže, kterou podpořila dvěma CNC obráběcími centra společnost Kovosvit MAS, se zapojilo 135 žáků z 30 středních odborných škol a učilišť z celé České republiky. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo ve čtvrtek 16. listopadu v budově Ministerstva průmyslu a obchodu, kde vítězům předal ocenění ministr Jiří Havlíček.

Strojírenský podnik ze Sezimova Ústí dovezl na veletrh do Brna tříosá vertikální obráběcí centra MCV 754 QUICK a MCV 750 a instaloval je v pavilonu Z v rámci expozice pro soutěž mladých strojařů. Právě na veletrhu v Brně si mohli přihlášení studenti středních škol a učilišť vyzkoušet obrábění na reálných strojích podle vlastních kódů. Na výběr měli ze tří řídicích systémů pro technologii frézování. Na strojích Kovosvitu MAS šlo o systémy Siemens, Heidenhain a Fanuc. Ten do soutěže poskytla firma Fanuc spolu se strojem RoboDrill Alfa-D21MiA5.

Soutěž byla moderována a řízena lektory dodavatelů jednotlivých řídicích systémů. Z celkového počtu 135 soutěžících se pro řídící systém Heidenhain přihlásilo 77 žáků, systém Sinumerik od společnosti Siemens si zvolilo 44 žáků a pro řídící systém Fanuc se rozhodlo 14 žáků středních odborných škol a učilišť.

Celkovými vítězi soutěže se stali:

  • systém Heidenhain: Filip Dočekal (Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola, Frýdek-Místek),
  • systém Siemens: Ondřej Vavera (Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Žďár nad Sázavou),
  • systém Fanuc: Pavel Macho (Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, Velešín).

Soutěž pro středoškoláky je jen jedním z příkladů spolupráce Kovosvitu MAS se školami a akademickou sférou. Kovosvit MAS, jako zakládající člen Svazu strojírenské technologie, zapůjčuje pro účely soutěže obráběcí stroje pravidelně. Zpravidla jde o jeden, letos byly dokonce dva. Společnost soutěž podporuje s ohledem na strojírenský průmysl, který dlouhodobě sužuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Soutěž přispívá k výchově nové generace technicky vzdělaných pracovníků pro český průmysl. V případě studentů jde o skvělou příležitost vyzkoušet si programování v reálném prostředí u obráběcího stroje. Tato zkušenost je současně i motivací do dalšího studia.

Zdroj: Kovosvit MAS, Svaz strojírenské technologie

Další článek: Seco uvedlo nové břitové destičky pro vysokopevnostní materiály