Mechatronická chapadla SCHUNK hravě obstojí i v náročných podmínkách

_02_tt_schunk

SCHUNK Intec s.r.o.
— vydáno 26. ledna 2024

Firma SCHUNK přichází na trh se dvěma novými elektrickými chapadly, která spojují všechny výhody elektrického uchopování, v čele s maximální flexibilitou a uchopovací silou.

Sortiment elektrických chapadel firmy SCHUNK aktuálně obsahuje již čtyři produktové řady, díky nimž lze pokrýt široké spektrum aplikací.

Chapadlo EGP s uchopovací silou 300N

Elektrické dvouprsté paralelní chapadlo SCHUNK EGP nabízí uživatelům hned několik zajímavých předností. Jsou jimi například plynulý chod a válečkové vedení základních čelistí, nejvyšší hustota výkonu pro použití menší velikosti chapadla či ovládání přes I/O modul. Digitální I/O usnadňuje uvedení do provozu a zajišťuje rychlou integraci do stávajících systémů. Uchopovací síly chapadel EGP je možné nastavit ve čtyřech stupních, které spolehlivě zajistí snadné přizpůsobení citlivým dílům. Pro dlouhodobé použití bez opotřebení je pak použitý bezkartáčový DC servomotor. Díky vysokému počtu cyklů za minutu a kompaktnímu provedení chapadla pro minimalizaci rušivých kontur, lze s novým chapadlem od firmy SCHUNK dosáhnout nejvyšší možné produktivity. Využití maziva splňujícího potravinářské normy pak produktové řadě EGP otevírá dveře i do oblastí laboratorního, farmaceutického a potravinářského průmyslu.

Základ chapadla EGP tvoří osvědčené MPG-plus. To zajišťuje shodné uchopovací síly a zdvihy se stejně vysokým stupněm výkonu.

Všestranné chapadlo EGK

SCHUNK EGK je univerzální dvouprsté chapadlo, které je vhodné pro širokou škálu obrobků s maximální procesní spolehlivostí. Díky velkému a volně programovatelnému zdvihu čelistí s plynule variabilním nastavením uchopovací síly pro flexibilní manipulaci s obrobkem je toto chapadlo všestranné a velmi produktivní. Integrovaným zajištěním uchopovací síly se zabraňuje ztrátě uchopeného objektu. Maximální těsnost i hladké profilové vedení činí z chapadla EGK ideálního a spolehlivého pomocníka pro nejnáročnější laboratorní prostředí a oblast elektroniky.

Robustní a spolehlivé chapadlo EGU

SCHUNK EGU je dvouprsté univerzální chapadlo vhodné pro širokou škálu obrobků s maximální robustností procesu. Vyznačuje se mnohostranností a produktivitou díky velkému a volně programovatelnému zdvihu čelistí s plynulým nastavením uchopovací síly pro flexibilní manipulaci s obrobky. Díky utěsněnému provedení a osvědčenému kluznému vedení je tento typ chapadla vhodný především do drsného okolního prostředí nakládaní strojů. Ztrátě obrobku brání integrované zajištění uchopovací síly. Integrace chapadla EGU je snadná, neboť široká škála komunikačních rozhraní umožňuje kompatibilitu s předními výrobci na trhu.

Chapadlo EGU poskytuje dva režimy uchopení BasicGrip a StrongGrip. U verze BasicGrip je možný nepřetržitý provoz motoru, a tím i trvalé opětovné uchopení obrobku. Rychlost uchopení je automaticky optimalizována pro účely nastavení uchopovací síly. U verze StrongGrip je maximální uchopovací síla generována a pak zajištěna udržením uchopovací síly. Permanentní opětovné uchopení je možné v nastavitelném časovém rámci.

ELG Chapadlo obsahuje servomotor, který je poháněný kuličkovým šroubem přes ozubený řemen, který lineárně pohybuje základními čelistmi spojenými s maticemi vřetena a profilovými lištami.

Dlouhé prsty chapadla ELG

SCHUNK ELG je elektrické dvouprsté paralelní chapadlo s dlouhým zdvihem čelistí, vysokou uchopovací silou a vedením v profilové liště pro použití dlouhých uchopovacích prstů. Poskytuje vysoký stupeň flexibility díky dlouhému zdvihu čelistí a vysoké upínací síle. Pro flexibilní uchopování různých tvarů dílů jsou poloha a pohyb monitorovány krouticím momentem chapadla. Dlouhé uchopovací prsty lze využít díky vysokým maximálním momentům profilového vedení. Snadná integrace do řídicího systému je pak zajištěna možností připojení běžného servomotoru. Standardní chapadlo lze pro dané aplikace upravit díky různým variantám, volbám i individuální konfiguraci. Stejně jako běžnou osu servomotoru, lze i chapadlo řídit přímo a interpolovat se stávajícími osami.

Další článek: Až polovina strojů DMG MORI se má prodávat včetně automatizace