Až polovina strojů DMG MORI se má prodávat včetně automatizace

20230208_095543

DMG MORI Czech s.r.o.
— vydáno 29. ledna 2024

Český průmysl roste méně, než bychom si přáli. Podle jednatele DMG MORI Czech za to mohou především drahé úvěry. V rozhovoru nám Petr Vladik dále prozradil, jak výrazně stoupl zájem o automatizaci nebo na co se těšit na nadcházejícím Open House v německém závodě ve Pfrontenu.

Koho zajímají stroje DMG MORI, má řadu příležitostí, kde se s nimi seznámit. V září firma vystavovala na největším strojírenském veletrhu v Hannoveru, krátce po tom proběhl Open House v brněnském showroomu a na přelomu ledna a února tradičně české zastoupení pořádá pro své zákazníky výjezd do výrobního závodu Deckel Maho v Pfrontenu.

Petr Vladik, jednatel DMG MORI Czech

Jak se v říjnu povedl váš brněnský Open House?

Já ho vnímám jako velmi úspěšný. Všechna jednání se zákazníky se týkala konkrétních témat. Připravovali jsme nové projekty, věnovali se servisním smlouvám. Setrvale velký zájem je o naše automatizační řešení a padla řada dotazů i na aditivní výrobu. Přestože je dnes situace, která investicím nepomáhá, jsem si jist, že nás čekají úspěšné roky. Naši zákazníci mají jasné vize, vědí, co si pořídí, jen čekají na správný okamžik. Máme tolik předdiskutovaných poptávek, že už teď nabíráme nové lidi. Zájem je o složitější stroje a náročnější technologie. A samozřejmě velké téma je automatizace. Chybí u nás pracovní síla a všem je jasné, že se výroba musí automatizovat. Právě v tomto oboru rozšiřujeme náš tým, kolegy toto téma nadchlo a programování robotů a další kreativní činnosti je hodně baví. V oblasti 3D tisku jsme nedávno dodali stroj se SLM technologií (Selective Laser Melting) zákazníkovi na Slovensko. Další máme v provozu u českého zákazníka, jsou to první vlaštovky, které ukazují, že pro řadu oborů je v aditivní výrobě velký potenciál.

Brněnský OPEN HOUSE 2023

Můžete nějak kvantifikovat, jak stoupla poptávka po automatizaci?

Prakticky u každého našeho stroje se do budoucna počítá, že bude pracovat automatizovaně. Buď ho dodáváme přímo s automatizací nebo alespoň s rozhraním pro připojení v pozdější době. Letos jsme přibližně 20 % strojů prodali s automatizací, podle jednání se zákazníky očekávám dvojnásobný nebo i větší růst v příštím roce, tedy až 50 % dodaných strojů bude včetně automatizace. Nabízíme vlastní řešení, ale připravovali jsme i projekty se značkami Yaskawa, ABB, FANUC, Kuka a dalšími. Obecně se dá říci, že řešení od DMG MORI jsou více univerzální. Zákazníci, kteří chtějí automatizaci odladit konkrétně pro určitý výrobek se spíše obracejí na specializované firmy. Takové odborníky umíme našim zákazníkům doporučit.

Co uvidí návštěvníci ve Pfrontenu navíc po Hannoveru a Brně?

Máme už řadu nových řešení, která dosud nebyla vystavena a ve Pfrontenu k vidění budou. Nemohu prozradit všechno, to by pak už nebylo překvapení, ale bude se jednat o nové stroje i automatizační řešení. Já osobně se nejvíce těším na nové řídicí systémy Siemens a Heidenhain, které už nějakou dobu celosvětově testujeme, dokonce i u jednoho českého zákazníka. Do prodeje se dostanou až v letošním roce. Softwarová inovace přinášejí posun ve všech oborech a s obráběním je to stejné. Řídicí systém je srdce stroje a jsem si jist, že se máme na co těšit.

OPEN HOUSE Pfronten 2023

Můžete stručně zhodnotit současný český trh?

Rozhodně žijeme ve velmi turbulentní době. Naštěstí se obnovily dodavatelské řetězce, termíny dodání strojů jsou spolehlivé, i když zůstávají v jednotkách měsíců. Chybí kvalifikovaná pracovní síla, což se dá řešit automatizací. Ceny energií se také stabilizovaly, bohužel na vyšší cenové hladině. Největší překážka růstu jsou drahé úvěry. Velmi se zdražily peníze, úvěry a leasingy jsou třikrát dražší, než bývaly. Kvůli tomu mnoho lidí čeká s investicemi a vyhlíží, co se bude dít.

Další článek: Výzvy pro výrobní firmy v roce 2024 – problémy s lidmi, bezpečností i umělou inteligencí