Metrostav začne v Helsinkách stavět metro

Redakce Redakce
— vydáno 5. května 2016

Smlouvu na výstavbu trasy metra v Helsinkách v délce 2,77 kilometru podepsali zástupci Metrostavu a společnosti Länsimetro Oy. Zakázka má hodnotu přibližně 33 milionů eur (890 mil. korun) a Metrostav ji získal ve sdružení s finskou společností Destia. Práce začnou již tento měsíc.

Metrostav nabídl ve výběrovém řízení na ražby tunelu a stanice Espoonlahti, jehož se účastnilo celkem pět uchazečů, nejlepší podmínky. Za Metrostav povede práce Ing. Aleš Gothard, který má v ražení tunelů v severských zemích dlouholetou praxi. „Jsem si jist, že jako firma s rozsáhlými zkušenostmi v ražení tunelů nejen ve Skandinávii zvládneme výstavbu podle plánu a bez závažnějších problémů. Čeká nás ražba dvou traťových tunelů metra v úhrnné délce 2770 metrů v profilu 36,2 m2, ražba stanice Espoonlahti, rozpletu a dvou apendixů vedoucí k šachtám technologií Drill & Blast,“ dodává Ing. Gothard. Metrostav bude provádět ražby tunelů a injektáže (vhánění zpevňovací směsi pod tlakem do konstrukce), finský partner zajistí lomovou ražbu ve stanici Espoonlahti, ražbu vertikálních šachet a odvoz vyrubaného materiálu. 

Pro Metrostav to není první zakázka ve skandinávských zemích. Již dříve se podílel nebo se stále podílí například na stavbách tunelů Hédinsfjördur a Nordfjordur na Islandu nebo tunelů Veitastrond a Joberg v Norsku. 

Vzhledem ke stagnujícímu stavebnímu trhu v České republice dosahuje Metrostav včetně svých dceřiných společností přes 30 procent svých tržeb v zahraničí. Loni Metrostav vykázal čistý zisk 451,6 milionu korun, meziročně o 0,3 procenta méně. Tržby mu poklesly o 0,6 procenta na 19,21 miliardy korun.

Další článek: Studenti v VUT se budou podílet na výzkumu pro společnost Konica Minolta