Mezinárodní ocenění pro designéry z VUT

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 28. července 2020

V kategorii výrobních a zpracovatelských strojů soutěže A’Design Award zabodoval tým výzkumníků z Fakulty strojního inženýrství. Uspěli s návrhem zařízení Big Trimmer pro sklizeň konopí, který je určen pro českou firmu Sunflower Trimmer.

Inzerce

„Získali jsme takzvanou Iron A'Design Award, která je určena pro zhruba pětinu nejlepších návrhů přihlášených do soutěže. Pro nás je to první ocenění za projekt, který jsme realizovali pro průmyslového partnera, takže z toho máme velkou radost. O to větší, že jsme navrhovali velice technicistní, střízlivý produkt. V našem případě nešlo o nějaké výrazné stylistické vyjadřování, je to průmyslový produkt a tudíž je poměrně skromný a účelný,“ vysvětluje šéfdesignér David Škaroupka z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT, který se na vývoji podílel se dvěma kolegy.

Zařízením, které designéři ze strojní fakulty navrhovali, je zastřihovač konopí. Zakázku si u školy zadala mladá česká firma Sunflower Trimmer, která se orientuje na zahraniční trhy. „Přišli za námi před dvěma lety se svým tehdejším produktem. Bylo to dobré zařízení co do funkcionality, ale firma chtěla jít dál a požádala nás, abychom vyvinuli první zařízení tak, aby mohlo konkurovat produktům největších společností a aby se dobře používalo a sestavovalo,“ vzpomíná Škaroupka. S kolegy Arnoštem Vespalcem, který pracoval na vizualitě zařízení, a Jakubem Hurníkem, který se věnoval technickému vývoji a konstrukci, pro firmu postupně inovovali téměř celou jejich produktovou řadu, od nejmenšího zastřihovače, po ten největší.

I když je primárním úkolem zařízení jeho funkčnost a nikoliv estetika, designérům se podařilo vytvořit svébytný produktový jazyk přenositelný mezi jednotlivými produkty značky. „Produktům zůstal poctivý charakter nerezové oceli, který měly již dříve. Využili jsme toho a u Big Trimmeru podpořili technicistní charakter umístěním tumbleru, tedy otočného válce, dominantně nad robustní sokl obsahující veškeré další komponenty. Ostatní je už dáno volbou proporcí a drobných detailů na úrovni materiálových kombinací a třeba specifickému úkosu na nožkách přístroje. V tom je podle mne přístroj originální. A má to i výhody ohledně provozu a údržby,“ říká Škaroupka.

Pro spolupráci s fakultou využila firma takzvané inovační vouchery. "Spolupráce mezi naší firmou a VUT nám pomohla nastavit produktovou identitu našich zařízení. Během vývoje jsme pracovali na mnohých konstrukčních a designových detailech a pevně věřím, že jsme našli velice kvalitní a inovativní řešení. Vše je to podtržené skvělým designem, a za to jsme velice vděčný všem z VUT, kteří se na tomto projektu podíleli,“ chválí si zakladatel firmy Sunflower Trimmer Petr Mertlík.

Další článek: Rozhovor o největším světovém výrobci SCARA robotů