Moderní produkty pro kompletní automatizaci v nabídce firmy KOPTA

Moderní produkty pro kompletní automatizaci v nabídce firmy KOPTA KOPTA, s.r.o. vydáno dne 11. listopadu 2021

„Robotizace a automatizace jsou velká témata poslední doby, nabízíme pestrý výběr a rychlou dodávku komponent, z nichž se tyto celky skládají,“ říká v následujícím rozhovoru jednatel společnosti Ivan Kopta.

Rodinná firma KOPTA z Hradce Králové je letitým a spolehlivým partnerem nástrojáren a výrobních podniků v oblasti automatizace strojírenské výroby. V tomto oboru se firma pohybuje již více než 25 let. Nosným a nejdůležitějším programem jsou prvky a technologie od firem patřících do skupiny TÜNKERS, kterou na českém trhu společnost KOPTA zastupuje.

Snad každému, kdo se v této oblasti orientuje, automaticky naskočí, že se jedná o prvotřídní upínací techniku, a to jak v segmentu pneumatických, tak i ručních upínačů. „TÜNKERS však nejsou jen upínače a zákazníkům nabízí mnohem víc, stejně jako my,“ říká v krátkém rozhovoru Ivan Kopta.

V jakých oblastech, mimo upínací techniky, je značka TÜNKERS dále aktivní?

Ivan Kopta, KOPTA: Naší kompetencí ověřenou v mnoha aplikacích, tedy nejen v automobilovém průmyslu, jsou i segmenty formování a otáčení. Co se týká formování, můžeme zákazníkům nabídnout ucelenou paletu prvků pro děrování, prostřihování, klinčování a značení. Klinčování v poslední době nabírá na popularitě, protože představuje zajímavou a ekonomickou alternativu k bodovému svařování. Co se týká děrování, není výjimkou, že v jednom pracovním kroku děrujeme více otvorů, což představuje například čtyři až pět otvorů různých průměrů. Přičemž tyto otvory nemusí být výhradně kruhové. Oblast otáčení a polohování pak reprezentují produkty EXPERT-TÜNKERS. Jedná se o paletu otočných stolů, ať již s pevným dělením, či volně programovatelných. Zajímavou variantu představuje otočný stůl velkého průměru, jenž umožňuje umístění robotu uprostřed polohovatelných přípravků. Další nástavbou na otočném stole umožňujeme i výškové ustavení přípravku. Tyto otočné stoly najdou v automatizaci uplatnění například při výměně palet s přípravky, což usnadňuje konstrukci robotických buněk pro více výrobků.

Nedílnou součástí automatizace je manipulace. Nabízíte nějaké aplikace i pro tuto oblast?

Pochopitelně ano, neboť automatizace by byla bez kvalitní a spolehlivé manipulace nemyslitelná. V produktové skupině „greifery“ dokážeme nabídnout zákaznická řešení pro manipulaci s díly v rámci automatizovaných výrobních procesů. Související produktovou skupinou je pozicování, kde nabízíme ucelenou škálu prvků, jako jsou naklápěcí jednotky, lineární vedení, válce pro vysouvání centrovacích kolíků a centrování kruhových dílů. Tyto produkty dokážeme doplnit o keramické pozicovací kolíky od firmy DOCERAM. Jedno z hesel tohoto výrobce zní: „Rozlučte se s otěrem“ a mohu potvrdit, že se zakládá na pravdě. Svou životností výrazně překonávají klasické kolíky z nástrojové oceli.

Z minulých příspěvků společnosti KOPTA víme, že se věnujete také oblasti svařování.

V oblastech svařování a lepení máme zákazníkům skutečně co nabídnout. Na základě blíže stanovených požadavků poskytneme nejen svařovací kleště, a to jak stacionární, tak i robotické. Naše bodovací kleště používá například společnost MAGNA. Svoji kompetenci v oboru svařování i nanášení lepidel posílila společnost TÜNKERS převzetím firmy NIMAK do své skupiny. Stávající produktová nabídka reprezentovaná značkou HELU Schweisstechnik byla nově zahrnuta pod značku NIMAK. Jak jsem zmínil, nemluvíme jen o svařování, ale i o systémech pro nanášení lepidel těsnicích hmot a dalších materiálů. Bodového svařování v sériové výrobě se pochopitelně dotýká i problematika výměny a úpravy čepiček elektrod. Tady nabízíme frézky a výměnné systémy čepiček elektrod od firmy BRÄUER Systemtechnik. Ať už jde o výměnu, frézování nebo kombinovaný přístroj, máme co nabídnout.

Kombinovaný stroj pro frézování a výměnu čepiček BKS 5820 od firmy BRÄUER Systemtechnik 

 

Najdeme v nabídce firmy TÜNKERS nějaké zajímavé novinky?

Samozřejmě, každá společnost chce být úspěšná a jejím cílem je nabídnout trhu nejlepší a moderní produkty. Relativně novou produktovou skupinou jsou u TÜNKERS například automatické vozíky AGV, které však své kvality již nyní prokazují u předních výrobců automobilů jako je Volkswagen, General Motors nebo Mercedes-Benz. Vozíky AGV tak doplňují dopravníkové a akumulační systémy od TÜNKERS a dokážeme je integrovat do dopravníkových systémů, kde umožňují přerušit dopravník bez potřeby manipulace s přepravovaným dílem, například u průjezdné komunikace a pokračovat za ní. Další novinkou jsou upínače řady UP, které umožňují bez výměny „konturštyku“ upínat rozdílné síly plechu. A upínače řady U, snižující o 30 % spotřebu stlačeného vzduchu. Mimo produktů od dříve zmíněných partnerů TÜNKERS, DOCERAM a Bräuer Systemtechnik však můžeme dodat například i světlotěsné kabiny pro laserové svařování od firmy IPM Elektromatic, jež mohou být až do výkonu laseru 8 kW postaveny jako pasivní. Od stejného výrobce pochází i ucelená řada bezpečnostních bran a oken. Ať už požadujete bránu posuvnou, teleskopickou nebo rolovací, nabídka vždy obsahuje odpovídající řešení.

Světlotěsná kabina pro laserové svařování od firmy IPM Elektromatic 

 

Donutila vás aktuální situace nějak zásadně pozměnit dosavadní přístup k prodeji? Je známo, že jste si vždy hodně zakládali především na osobním jednání.

Samozřejmě tak, jak se situace vyvíjí, posilujeme i naše online marketingové a prodejní aktivity. V současné době postupně plníme náš e-shop na adrese www.upinace.eu. V těchto dnech je tedy již možné koupit prakticky plný sortiment ručních upínačů i online. A postupně budeme doplňovat další položky, kterých je nyní už více než 150. Nicméně je zcela jasné, že osobní přístup a jednání se zákazníky tváří v tvář vždy zůstane na prvním místě. Pevně věříme, že situace se brzy ještě více uklidní a za našimi zákazníky budeme opět moci s radostí vyrazit.

Ostatně za nedlouho se s nimi můžete setkat také na MSV v Brně, pokud se tedy budete veletrhu účastnit?

To by nás samozřejmě velice těšilo, ale bohužel se v letošním roce, po dohodě s našimi zahraničními partnery, veletrhu účastnit nebudeme, což nás skutečně velice mrzí. Věříme však, že se s našimi zákazníky na brněnském výstavišti potkáme v příštím roce, a to v plném zdraví i síle. Už nyní se na to velice těšíme.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.