Na co máte v době koronakrize nárok jako zaměstnanec?

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 27. dubna 2020

Zaměstnanci by měli být před ekonomickými důsledky současné situace kryti svým zaměstnavatelem. Hlavní podpora zaměstnancům státem je tak ošetřovné, vyplácené rodičům pečujícím o děti, které v důsledku pandemie nemohou navštěvovat školu.

Inzerce

Pravidla pro vyplácení ošetřovného

Rodiče mají nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školských a dalších dětských zařízení, ale i některých sociálních služeb pro hendikepované. Ošetřovné bude vypláceno zpětně k datu přijetí mimořádných opatření. Nárok na ošetřovné mají rodiče dětí mladších 13 let a bude vypláceno i při péči o starší hendikepované děti navštěvující školu. Oba rodiče se můžou střídat v tom, kdo bude chodit do práce a kdo zůstane doma s dětmi.

Rodič obdrží od školského zařízení tiskopis, který vyplní, podepíše a předá nebo elektronicky zašle svému zaměstnavateli, který ho po doplnění příslušných údajů předá příslušné Obvodní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Návod, jak postupovat při žádání ošetřovného ZDE.

Dále je třeba vždy po skončení kalendářního měsíce předat zaměstnavateli tiskopis „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. V tomto tiskopisu vyplní dny, ve které pečoval o dítě.  Za dny, kdy byl v práci, dostane namísto ošetřovného mzdu nebo plat. Výkaz je nutné vyplňovat každý měsíc.

Tiskopis k tisku a ručnímu vyplnění ZDE, interaktivní formulář ZDE.

Ošetřovné se vyplácí za kalendářní dny (od prvního dne) a činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu, aktuálně se jedná o navýšení na 80 %.

Kalkulačka pro výpočet ošetřovného ke stažení do vašeho počítače ZDE (20.01kB).

Odklad splátek hypotečních úvěrů

Na hypotéky uzavřené před 26. březnem 2020 se vztahuje možnost požádat o odkad splátek na tři nebo šest měsíců. Při žádosti je třeba uvést, že je to z důvodu pandemie a banka by vám měla vyhovět.

Nelze dát výpověď z bytu z důvodu neplacení nájemného

Pokud se vás pandemie dotkla do té míry, že nemáte na placení nájmu, jste do konce července chráněni proti výpovědi. Dlužné nájemné pak máte povinnost splatit do konce roku 2020.

Další článek: MiR v posledním roce přijal 100 nových zaměstnanců a uvádí nový model mobilního robotu