Německý průmysl obráběcích strojů je v problémech

nemecka-vlajka

Ing. Jan Homola
— vydáno 9. února 2024

Německá asociace výrobců obráběcích strojů VDW upozornila na pokles tržeb klíčového strojírenského segmentu. Výrazně klesl i export německých strojů do Česka.

Výroba obráběcích strojů v Německu se má letos propadnout na cca 14,8 miliardy eur, tedy hluboko pod rekordních 16,9 miliardy, kterých bylo dosaženo v letech 2018 až 2019. Předpokládaný meziroční pokles má dosáhnout 3 %, a to v situaci, kdy německý průmysl jako celek byť mírně, ale přece jen roste. Výrobci obráběcích strojů se tedy potýkají s protichůdným trendem a musejí omezovat svoji produkci.

Důvodem je přetrvávající nejistota mezi zákazníky z řad malých a středních firem, vysoké úrokové sazby ztěžující získávání úvěrů a přísné německé a eurounijní regulace týkající se udržitelnosti a spravedlivých pracovních podmínek v rámci dodavatelských řetězců. Podle předsedy představenstva VDW Franze-Xavera Bernharda tato nařízení pro strojařské firmy představují „byrokratická monstra zbytečně zatěžující podnikání v už tak složité době, znamenají vysoké náklady a přitom nedosahují svých cílů“.

Za pozornost stojí také výrazný pokles importu německých obráběcích strojů do České republiky, který v „předcovidovém“ roce 2019 činil 356 milionů eur. Od ledna do listopadu loňského roku dodaly německé firmy do Česka stroje za 250,5 milionu eur a celková roční bilance by se mohla dostat na cca 270 milionů. K ještě většímu propadu odbytu došlo ve srovnávaném období na Slovensku – v roce 2019 dosáhl import německých strojů 192,8 milionu eur, za loňských 11 měsíců se bavíme o pouhých 97 milionech.

Pozitivnější je již situace v opačném směru – import českých strojů do Německa v posledních čtyřech letech setrvale roste a ČR je v pořadí 7. nejsilnějším importérem v této kategorii (po Švýcarsku, Japonsku, Itálii, Číně, Rakousku a Jižní Koreji). V roce 2022 Němci importovali české stroje za 158,1 milionu eur. Loňská čísla ještě nejsou uzavřena, nicméně očekávat lze další zhruba 9% růst.

Podrobné statistiky najdete na webu VDW.

Další článek: Technologické centrum firmy Mazak se naplnilo zájemci o obrábění