Novinky ASCO 2021 pro práci se suchým ledem dodává Messer Technogas

Messer Technogas s.r.o.
— vydáno 21. prosince 2021

Používání suchého ledu v průmyslu usnadňuje vlastní výroba pomocí peletizérů. Důležité využití nachází suchý led při čištění, například pomocí tryskacích strojů ASCO.

Inzerce

Odstraňování organických nečistot, často spečených a smísených s prachem, bylo obvykle řešeno pomocí agresivních alkalických chemikálií, případně organických rozpouštědel. Tento neekologický způsob s sebou nese i nežádoucí produkci odpadů, které bylo třeba ekologicky zlikvidovat. To je ovšem historie, která v mnohých případech zmíněného znečištění lze úspěšně nahradit tryskáním suchým ledem. Technologie čištění suchým ledem je již známa celou řadu let a vzhledem k novinkám nachází stále nová a nová uplatnění. Dnes nejsou výjimkou aplikace ve stavebnictví, v renovacích dřevěných povrchů a v úpravě zámkové dlažby. Jde o ekologické, neabrazivní, rychlé a velmi účinné čištění. Messer Technogas na českém trhu zastupuje švýcarskou společnost ASCO CARBON DIOXIDE, která nabízí kompletní služby od výroby a skladování až po samotné tryskání peletami suchým ledem.

Spotřebováváte velké množství pelet suchého ledu?

Objednáváte pelety? Obáváte se, že objednáte málo nebo hodně? Zapomněli jste pelety objednat? Messer Technogas pro vás má řešení. Můžete si vyrábět pelety sami, například s novým typem peletizéru P15i. S produkcí 150 kilogramů suchého ledu za hodinu budete vyrábět vysoce kvalitní pelety o průměru 3-16 mm, vhodné obzvláště pro čištění tryskáním anebo k chladicím účelům. Vlastní výrobou suchého ledu navíc zredukujete jeho ztráty odpařením během transportu od výrobce k místu jeho spotřeby, které mohou být až 30 %.

Peletizér P15i 

 

Spotřebováváte současně pelety různých velikostí?

Poslední model letošního roku, peletizér P55i (tzv. „dvojče“) umožňuje výrobu dvou velikostí pelet. Dvě nezávislé hydraulické jednotky zajistí až 550 kilogramů suchého ledu ve velikosti pelet 3, 10 nebo 16 mm. Velikou výhodou systému 2 v 1 je úspora místa.

Peletizér P55i 

 

Výhody výroby pelet suchého ledu přímo v místě spotřeby

Obecně můžeme říci, že peletizéry jsou kompaktní a na obsluhu velmi jednoduchá zařízení. Čerstvě vyrobená peleta v místě použití přináší vyšší efektivitu čištění a prodlužuje chladicí účinek Vlastní výrobou uživatel ušetří za dopravu a skladování suchého ledu, navíc se vyhne ztrátám sublimací.

Peletizéry vyráběné společností ASCO mají rozsah produkce od 30 do 750 kilogramů pelet hodinově. To umožňuje snadno najít zařízení vhodné výkonem a velikostí pro široké spektrum aplikací suchého ledu, počínaje laboratořemi až po společnosti, jež pelety spotřebovávají v řádu stovek tun za rok.

Stojíte před rozhodnutím si pořídit tryskací zařízení?

Součást komplexního řešení vlastní výroby pelet je i návrh vhodného tryskacího zařízení. Tryskací stroje ASCOJET jsou kompaktní mobilní tryskací jednotky pracující jak jednohadicovým, tak dvouhadicovým systémem. Nespornou výhodou je plynulá regulovatelnost proudu tryskacího média i tlaku tryskacího vzduchu. Poslední novinkou mezi tryskacími stroji je typ ASCO Nanojet a typ ASCOJET Combi blaster 1708.

Tryskací stroj ASCO Nanojet je navržen speciálně pro plastikářský průmysl. Má integrovaný mlýnek, který rozdrtí pelety na jemné částice, tato „drť“ umožňuje velmi jemné čištění citlivých ploch. Mezi další přednosti patří malá spotřeba vzduchu a nízká hlučnost.

Tryskací zařízení ASCOJET Nanojet 

 

Tryskací stroj ASCOJET Combi blaster 1708 je první tryskací stroj ASCO, který umožňuje tryskání peletami s přídavkem velmi jemné frakce abraziva (balotina, umělý korund, atd.). Díky možnosti kombinovat tryskání peletami a abrazivem se ze stroje stává ideální stroj pro všechny průmyslové aplikace. 

U všech strojů řady ASCOJET je kladen důraz na dobrou manipulovatelnost, nízkou hmotnost a vysokou bezpečnost práce. Nejpoužívanější typ ASCOJET 1701 byl vyvinut speciálně pro nasazení ve slévárnách lehkých kovů k čištění forem bez nutnosti demontáže. Nabídku tryskacích strojů doplňuje nejvýkonnější jednotka: ASCOJET 2008 Combi Pro, která byla vyvinuta pro nasazení pro extrémně znečištěné povrchy. 

Tryskací zařízení ASCOJET Combi blaster 1708 

 

Už jen zásobník na kapalný oxid uhličitý a můžete pelety vyrábět

K vlastní výrobě pelet suchého ledu je kromě peletizéru zapotřebí kryogenní zásobník oxidu uhličitého. Pokud zásobník ještě nemáte, je důležité se zmínit, že celková velikost požadované betonové plochy není větší než 20 m2. Zásobník kapalného oxidu uhličitého je kryogenní dvouplášťová tlaková nádoba. Velikost zásobníku se stanovuje na základě předpokládaného množství požadovaných pelet a optimální logistiky kapalného oxidu uhličitého. Zásoba oxidu uhličitého se doplňuje cisternami, z nichž se zkapalněný plyn přečerpá do zásobníku.

Veškeré výše prezentované produkty, peletizéry, tryskací zařízení a zásobníky včetně jejich záručního a pozáručního servisu – jsou obsaženy v základní nabídce společnosti Messer Technogas.

Autor: Jiří Svatoš, Messer Technogas

Další článek: Společnost Walter zdůrazňuje udržitelnost jako inovační faktor