Odborníci z MCAE Systems zdigitalizovali nádherný vůz Škoda Sport z roku 1949

MCAE Systems, s.r.o.
— vydáno 23. července 2020

Z mladoboleslavské soukromé sbírky si pro účely digitalizace vypůjčila firma MCAE Systems na jeden večer dvoumístný roadster Škoda Sport – typ 966. Tento kouzelný řadový čtyřválec s výkonem 51 kW, což je asi 70 koní, zapůjčil sám renovátor vozu Michal Velebný.

Výroba součástek škoda sport 966

Vůz Škoda Sport – typ 966 byl postaven v roce 1949 jako jeden ze dvou sportovních modelů. Oba vozy měly zkrácený podvozek upravený ze sériového Š 1101 „Tudor“ a ručně vyklepanou hliníkovou karoserii. Tento dvoudveřový roadster má motor umístěný v přední části vozu, pohon zadních kol, objem 1 089 (alt. 1 221) cm3 a mechanickou čtyřstupňovou převodovku. Maximálně ho proženete rychlostí 150 (alt.170) km/h.

Automobil má karoserii, která nese stopy po bohaté historii v podobě téměř 80 absolvovaných závodů a také mnoha závodních úspěchů. Aktuálně má na svém boku číslo 44, stejné jako v roce 1950, kdy se postavil na startovní čáru čtyřiadvacetihodinového závodu Le Mans, kde dosáhl průměrné rychlosti 126 km/h, ale závod kvůli poruše motoru nedokončil.

3D digitalizace Škoda Sport pro archivaci dat

Pomocí profesionálních 3D technologií pracovníci MCAE Systems tento významný historický vůz takzvaně digitálně archivovali. Data tak lze v budoucnu využít např. pro renovaci dílů nebo pro výrobu modelu vozu.

Exteriér vozu naskenovali 3D skenerem ATOS 5, který byl vyvinut pro nejnáročnější metrologické aplikace zejména v automobilovém průmyslu. Auto bylo označeno referenčními body a poté snímáno skenerem ze všech různých pozic v prostoru. Na povrch objektu jsou promítány pruhy modrého světla, které jsou snímány kamerou s CCD čipem, a software z těchto záběrů vypočítá prostorové souřadnice jednotlivých bodů. Data pak byla optimalizována v softwaru ATOS Professional a ustavena do logického souřadného systému.

Prezentace na výstavě veteránů Brno Revival

Výsledky z tohoto měření byly prezentovány na výstavě veteránů Brno Revival Mezi pavilony, která se konala v sobotu 20. června 2020 v Brně v areálu BVV. Navíc si mohli návštěvníci tento unikátní vůz zblízka prohlédnout na stánku MCAE Systems.

Skenování historických vozů už má MCAE Systems tradici

Dalším krokem pak bude vytištění zmenšeného plastového modelu, které bude realizováno na profesionální 3D tiskárně technologií FDM. Jako podklad pro jeho výrobu poslouží získaná kvalitní data ve formě polygonální sítě.

S renovací historicky cenných veteránů i současných sportovních vozů má již MCAE Systems řadu zkušeností. Před několika lety kompletně převedli do 3D vůz Aero 50 Dynamik. Těchto vozů bylo v letech 1939–1941 vyrobeno pouze 8 až 9 kusů, na celém světě se dodnes dochovaly pouze dva. Jeden se našel v 60. letech 20. století v Arizonské poušti, vrak druhého vozu získalo v roce 2005 Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě. To také uskutečnilo jeho náročnou rekonstrukci včetně zmíněné digitální archivace.

Další článek: Průzkum: Nutné investice do digitalizace výroby a odklon od zadávání zakázek do Číny