Pražská strojírna podala trestní oznámení na bývalého ředitele

Redakce Redakce
— vydáno 6. listopadu 2017

Nové vedení Pražské strojírny podalo trestní oznámení na bývalého ředitele firmy Vladimíra Říhu. Podle právních analýz zřejmě způsobil škodu v řádech desítek milionů korun při nákupu brousicího stroje.

Zprávu dnes v tiskové zprávě uvedla mluvčí Dopravního podniku Praha Aneta Řehková. Strojírna je dceřinou společností DPP a zabývá se například broušením kolejí. Říha podle DPP uzavřel v rozporu se svými oprávněními smlouvu o koupi brousicího stroje za více než 101 milionů korun. Podle výsledků forenzního auditu ale může nákup stroje vygenerovat škodu v řádech desítek milionů korun.

„Jako majitel Pražské strojírny jsme sjednanými cenovými a obchodními podmínkami nákupu brousicího stroje výrazně znepokojeni. Dopravní podnik podporuje snahu současného vedení Pražské strojírny o minimalizaci dopadů na její hospodaření,“ uvedl generální ředitel DPP Martin Gillar. Dopravní podnik detailně zpracuje ekonomický rozbor investiční akce a možné varianty jejího financování i případnou půjčkou z DPP.

Důsledkem nehospodárných kroků bývalého vedení Pražské strojírny byla rostoucí celková zadluženost. DPP proto začátkem letošního roku k personální výměně celého představenstva Pražské strojírny. Z funkce byl odvolán i Říha, který strojírnu vedl deset let. O podezření z trestné činnosti bývalého vedení hovořila v dubnu primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle tehdejšího vyjádření firma manipulovala s knihami jízd, zneužívala CCS karty či účelově zaměstnávala. Dopravní podnik proto zadal vypracování hloubkového auditu.

O jeho výsledcích v sobotu informovala Česká televize. Podle závěrů auditorů strojírna vyplácena v minulých letech miliony korun firmám ve snaze expandovat na některé zahraniční trhy, ale na tržbách se to neprojevilo. „Ve snaze expandovat na zahraniční trhy Francie, Iráku, Maroka a USA vynaložila Pražská strojírna v prověřovaném období celkem 13,4 milionu korun v podobě nákladů na služební cesty, obchodní zastoupení nebo výzkum trhu, aniž by se tyto náklady projevily v adekvátních tržbách. Celkové tržby za prověřované období na daných trzích dosáhly pouze 192 tisíc korun,“ citovala ČT z auditu. Šlo o období mezi roky 2013 a 2016.

V případě expanze do USA a Kanady strojírna zaplatila v letech 2013 až 2016 firmě LRCS téměř čtyři miliony korun. LRCS byla registrovaná v Nevadě a podle auditu vznikla jen pět dnů před podpisem smlouvy. Tu podepsal 23. září 2013 Vladimír Říha. O něco později firmu LRCS převzala další nevadská společnost MCSI, která v zakázce pokračovala a české strojírně vyfakturovala dalších pět milionů korun, uvedla ČT.

Pražská strojírna měla v dubnu 180 milionů korun dluhu. Obrat firmy je zhruba 360 milionů korun ročně. Polovinu tržeb tvoří zakázky pro DPP.

Další článek: Rusko intenzivně investuje do vojenské techniky – letos už přes 45 miliard dolarů