Rychlý přehled

 • Český průmysl dál padá, strojírenství je jedním z nejpostiženějších oborů

  Průmyslová produkce v ČR v lednu meziročně stagnovala, ale oproti prosinci došlo ke zhoršení o 2,3 %. Pokračuje růst ve výrobě motorových vozidel, výrazné poklesy však zaznamenává například slévárenství, kovovýroba nebo výroba strojů a zařízení (zde je meziroční pokles o 11,2 %). Jinak je stagnace českého průmyslu jako celku na poměry Evropské unie relativně dobrým výsledkem. Například Irsko zaznamenalo pokles o 34,1 %, výkon německého průmyslu šel dolů o 5,4 %, celá sedmadvacítka potom dohromady o 5,7 %. Svaz průmyslu a dopravy ČR k těmto údajům od Českého statistického úřadu dodává, že neočekává možnost výraznějšího zlepšení v nejbližších měsících. Mnohé sektory – zejména ty energeticky náročné – bojuje již více než rok s poklesem zakázek.

 • Kuka optimalizovala nový robot KR Fortec pro nízkou spotřebu energie

  KR Fortec s nosností 240 kg v dosahu 3700 mm patří spíše k větším robotickým ramenům. Přesto má velký dynamický výkon pro krátké cyklové časy. Při tom všem výrobce usiloval o jeho úspornost, pokud vás tato kombinace vlastností zaujala, více najdete na stránkách firmy KUKA.

  Foto: KUKA
 • Meltio uvádí na trh větší a lepší 3D tiskárnu kovů M600

  Nová 3D tiskárna Meltio M600 má oproti předchozímu modelu možnost tisknout výrobky až do velikosti 300 × 400 × 600 mm. Je určena pro tisk drátu, který přináší meně rizik a komplikací než kovový prášek. Systém má také vestavěnou tříosou dotykovou sondu. Výhodou je i podpora různých řešení upínání pro případ, kdy navařováním opravujete složitě tvarované díly.

   

 • GE Aerospace investuje letos do výrobních zařízení 650 milionů dolarů

  Část těchto peněz půjde také do zlepšení dodavatelského řetězce. Konkrétně investiční plán GE Aerospace pro rok 2024 počítá s tím, že téměř 450 milionů dolarů půjde na nové stroje, kontrolní zařízení, modernizaci budov a nové zkušební buňky a bezpečnostní vylepšení ve 22 závodech GE Aerospace ve 14 státech. Dalších 100 milionů dolarů půjde dodavatelským partnerům se sídlem ve Spojených státech.

  GE Aerospace
 • Soutěž Doosan pro mladé kreativce na téma „Jsem strojař“

  Soutěžit mohou studentky a studenti středních škol přes 15 let. Téma pro váš kreativní koncept je „Jsem strojař“ zpracování záleží na autorovi: můžete nakreslit, fotit, točit video, psát text, navrhovat graffiti nebo animovat příběh. Na vítěze čeká 20 000 korun. Uzávěrka je 30. 4., takže neváhejte. Podrobnosti, pravidla a vše důležité najdete ZDE.

Zobrazit nejnovější