Rychlý přehled

 • Martin Hrdlička ze Škoda Auto vidí budoucnost benzinových motorů optimisticky

  Škoda Auto bude vyvíjet řadové benzinové motory pro celý koncern Volkswagen. Šéf vývoje podvozků a agregátů Martin Hrdlička předvídá, že navzdory protežování elektromobility (zejména v Evropě) existuje i do budoucna pro spalovací motory celosvětově silný trh s dobrou perspektivou. Problémem je nedostatek lidí s odpovídajícím technickým vzděláním a vůbec nechuť mládeže do těchto oborů vstupovat. Víc si přečtěte v rozhovoru, který vydaly Seznam Zprávy.

 • Fakulta strojní VŠB-TU Ostrava hledá nového vedoucího pro katedru obrábění

  Děkan Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava vypsal výběrové řízení na pozici vedoucího Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie. Uchazeči se mohou hlásit do 6. 2. 2024 na e-mail dekanat.fs@vsb.cz. Další podrobnosti jsou k dispozici na webu vysoké školy.

 • Elektromobilita vážně ohrožuje české dodavatele do automobilového průmyslu

  Prosazování elektromobility představuje hrozbu pro průmysl Česka a Slovenska, jakožto zemí s největším objemem výroby automobilů na obyvatele. Chmurné konstatování přináší článek agentury Bloomberg, která dále zmiňuje, že například na Slovensku může znamenat přechod na elektromobilitu zánik až 85 tisíc pracovních míst. Za hlavní příčinu nastupujících problémů dodavatelských firem je uváděna skutečnost, že elektromobily nepotřebují ke svému fungování tolik součástek, jako vozy s konvenčním pohonem. Agentura varuje také před možným zaostáváním českého a slovenského průmyslu v důsledku toho, že automobilky mohou do budoucna své dodavatelské řetězce přesunout do okolí továren na automobilové baterie, přičemž na našem území žádná taková není, zatímco v okolních zemích již existují, nebo se zrovna budují.

 • Segment výroby strojů výrazně přispěl k listopadovému propadu českého průmyslu

  „Mírný růst ve výrobě motorových vozidel a některých navazujících oborech nezvládl vykompenzovat pokles většiny odvětví, zejména výroby strojů a ostatních nekovových minerálních výrobků,“ uvedl za Český statistický úřad Radek Matějka. Meziročně český průmysl v listopadu poklesl o 2,7 procenta, ve srovnání s říjnem pak o 1,4 procenta. Pozitivního výsledku dosáhl zahraniční obchod, který skončil přebytkem 30,8 miliardy korun, především díky exportu automobilů.

 • Zbrojařská skupina Colt CZ koupila českého výrobce malorážkové munice Sellier & Bellot z Vlašimi

  Podnik s dlouhou historií, sahající až do roku 1825, má zákazníky po celém světě, který dodává sportovní a lovecké střelivo, je také významným dodavatelem vojenského materiálu pro ozbrojené složky. Za převzetí firmy zaplatil Colt CZ stávajícímu majiteli, kterým je společnost CBC Europe, zhruba 350 milionů dolarů a navíc vlastními kmenovými akciemi, díky kterým v Colt CZ získá CBC Europe přibližně 28procentní majetkový podíl.

Zobrazit nejnovější