Rychlý přehled

 • Robotický pes pro nevidomé má oproti živému jednu zásadní výhodu

  Na University of Glasgow testují robot, který může díky umělé inteligenci pomáhat nevidomým lidem. Jeho nevýhoda, totiž skutečnost, že není živý, milý a přátelský, je zjevná. Má ale i výhody, ta hlavní je možnost slovně informovat svého pána o tom, co se kolem děje, jaká přijíždí tramvaj nebo co se píše na ceduli, kolem které právě procházejí. Podobných projektů běží v současnosti více, o tom skotském se více dočtete zde.

  Foto: Royal National Institute of Blind People
 • Podívejte se, jak si elektroinženýr vyrobil vlastní 3D myš pomocí 3D tisku

  Levnou open source alternativu k profesionálním 3D myším pro konstruktéry vymyslel elektroinženýr Colton Baldridge. Své dílo nazval OS3M a velkou část jeho součástí lze vyrobit na 3D tiskárně. Srdcem OS3M je individuálně navržené 3D tištěné pouzdro s pružnými klouby pro přesné ovládání v několika osách. Sám autor představuje myš ve zveřejněném videu.

 • Prognózy Interact Analysis říkají, že v roce 2025 půjde ekonomika zase nahoru

  Nástroj Interact Analysis pro sledování produkce zpracovatelského průmyslu (MIO) podle posledních dat průběžně upravuje svoje výhledy. Rok 2024 bude pro většinu regionů těžký, ale v následujícím roce se předpokládá oživení a to nejen v Asii, ale i v USA a Evropě. Z evropských zemí se v roce 2024 očekává největší propad v Itálii: pokles zpracovatelského průmyslu o 1,5 %, konkrétně strojírenské výroby dokonce o 3,7 %. Ani výhled pro další země není příznivý: Německo o -0,8 % a ve Francie o -1,3 %. Celou studii najdete zde.

 • Rozšířená realita pro roboty KUKA ukáže včas rizika aplikace

  KUKA.MixedReality je software, který uživatelům umožňuje vizualizovat na telefonu prostředí robotických buněk a srozumitelně pomůže při spouštění nových aplikací. Software například simuluje pohyb robotu spolu s virtuálním chapadlem a odhalí případné kolize. Ty je pak v reálném prostředí snadné vyřešit dříve, než dojde k poškození robotu nebo chapadla. Zkušební verze KUKA.MixedReality je ke stažení v Google Play nebo App Storu, podrobnosti se dočtete u výrobce.

  Foto: KUKA
 • Nová metoda tisku kovových nanostruktur: vědci představili SLP technologii

  Současný tisk v nanorozlišení vyžaduje intenzivní záření z drahých femtosekundových laserů. Časopis Advanced materials uveřejnil novou metodu Sourabha Saha a Jungho Choie, která dokáže obdobné nanostruktury tisknout pomocí světla, které je miliardkrát méně intenzivní než světlo femtosekundových laserů. Technologie, kterou označili jako superluminiscenční světelná projekce (SLP), umožňuje rychlý tisk subdifrakčních nanostruktur o velikosti 210 nm.

  Foto: Courtesy Jungho Choi, Georgia Tech

Zobrazit nejnovější