Při nehodě vrtulníku zemřel miliardář Olivier Dassault z rodu velkých francouzských průmyslníků

Dassault Systemes CZ s.r.o.
— vydáno 8. března 2021

Osobně jsem jméno Dassault zaslechl poprvé, když společnost Dassault Systèmes koupila SolidWorks, čímž pod svojí značkou zastřešila celé portfolio softwarových 3D řešení. Aktuálně se jméno Olivier Dassault objevuje snad ve všech médiích, protože tento nadaný a angažovaný muž zemřel v neděli při nehodě vrtulníku.

Olivier Dassault zemřel ve věku 69 let. Byl poslancem, místním radním, důstojníkem vojenského letectva v záloze a kapitánem francouzského průmyslu. Rodinné impérium, které vlastnil spolu se sestrou a dvěma bratry, zahrnuje mimo jiné výrobu letadel Dassault Aviation a již zmíněnou firmu Dassault Systèmes, která nabízí softwarová 3D a PLM řešení. Za zmínku jistě také stojí jeho doktorát z informatiky a několik rychlostních světových rekordů v létání. Skládal hudbu a fotografoval. Fotografie v tomto článku je jeho autoportrétem.

Jeho jmění, které je aktuálně odhadováno na 7,3 miliardy USD, je zásluhou několika generací. Byl synem průmyslníka Serge Dassaulta a vnukem leteckého konstruktéra Marcela Dassaulta. 

Právě od jeho děda pochází jméno Dassault, na něž se po Druhé světové válce původním jménem Marcel Bloch přejmenoval. Firma Société des Avions založená Marcelem Blochem v roce 1928 vyrobila své první letadlo v roce 1930. Bloch měl v té době s letadly již bohaté zkušenosti, ve státních službách například navrhl novou konstrukci vrtule, kterou převzalo francouzské letectvo. Úspěšný rozvoj jeho vlastní firmy zbrzdila druhá světová válka, při níž byl sám Bloch mučen a vězněn, protože odmítl spolupracovat s nacisty. 

Vedení firmy se později chopil jeden z jeho synů, Serge Dassault, který položil základ ohromného jmění rodiny Dassaultů. Kromě toho byl i významným politikem a otcem neméně nadaných potomků, mezi nimiž byl nejvýraznější právě Olivier Dassault. 

Další článek: Díky nové chytré kameře můžete změnit výrobu v plné rychlosti