Proč je tak těžké sehnat IT specialistu? Aktuální data z trhu práce

Redakce Redakce
— vydáno 2. srpna 2021

Situace, kdy se IT prolíná prakticky do všech oborů v průmyslu, vede k potřebě „ajťáků“ v každé firmě. Průzkum Coding Bootcamp Praha říká, že by se na našem trhu uplatnilo minimálně 14 tisíc dalších IT odborníků. V současnosti je u nás obsazených asi 316 tisíc IT pozic.

Inzerce

Ohodnocení jednotlivých pozic se velmi liší od délky celkových zkušeností v IT, typu spolupráce nebo podle počtu programovacích jazyků, které kandidát ovládá. „Na portálu Techloop společnosti zveřejňují rozmezí nabízených platů. Průměrně nabízený plat pro zaměstnanecké poměry je 68 tisíc, tedy více než je průměr dle ČSU. Junior pozice jsou obvykle kolem 40 tisíc, medior pozice 60 tisíc, senior pozice 80 tisíc (vše v hrubém). Máme však nabídky na velmi seniorní vývojáře i za 200 tisíc,“ hovoří Andrew Elliott, spoluzakladatel techloop.io.

Jaký je průměrný plat v IT?

Z dat poskytnutých portálem Techloop však jasně vyplývá, že freelancer si může měsíčně vydělat až o 40 tisíc více (dle seniority) než pokud by byl zaměstnaný. Je to tedy jeden z hlavních důvodů proč někteří preferují právě tento typ spolupráce. „Výše odměn u freelancerů se pohybuje průměrně od 450 Kč na hodinu do 800 Kč na hodinu dle seniority,” dodává spoluzakladatel portálu techloop.io Andrew Elliott.

Převis poptávky nad nabídkou v IT sektoru

„Máme spočítáno, že jen v ČR chybí zhruba 14 tisíc IT odborníků, aby se trh dostal do standardního ‚rovnovážného‘ stavu a toto číslo se neustále zvyšuje,” říká Andrew Elliot. 

Více než 79 % firem, které nabízejí volná pracovní místa v IT, přiznává, že má s hledáním vhodných kandidátů značné problémy. Důvodů, proč je nabídka mnohonásobně vyšší než poptávka, je hned několik – především nízký počet absolventů vysokých škol nebo rostoucí poptávka v důsledku digitalizace. Dalším důvodem, proč je v tomto odvětví tak nízká poptávka, může být i relativně náročná rekvalifikace na IT pozice. 

„Naučit se programovat může člověk v každém věku, ať už je to muž nebo žena. Změna kariéry je ale s přibývajícím věkem složitější, protože je těžší po letech budování jiné kariéry začínat zase úplně od znovu,” dodává Jana Večerková, zakladatelka projektu Coding Bootcamp Praha, www.codingbootcamp.cz.

Kde je největší zastoupení IT specialistů?

Největší procentuální zastoupení specialistů v oblasti IT je zcela určitě v Praze, následuje Brno a poté už je výraznější rozestup mezi druhým a třetím místem, na kterém se nachází Ostrava. Nejvíce odborníků se samozřejmě nachází v blízkosti umístění technologických firem, což je patrné zejména v Praze a Brně. 

Meziroční nárůst poptávajících firem

Zájem ze strany firem je v roce 2021 enormní a je dokonce vyšší než předkovidový rok 2019. Téměř všechny indikátory jsou na all time maximech – počty otevřených pozic, počty aktivních firem, počty oslovení aj. Pokud bychom se ale zaměřili na reakce IT specialistů, je z celkového trhu i dostupných dat patrné, že takzvaný. Reply rate % (míra odpovědi kandidátů) ve srovnání s rokem 2020 výrazně klesá. Je možné si tuto situaci vysvětlit zvýšenou nabídkou pracovních pozic, ale dalším důvodem může být i fakt, že pro mnohé IT specialisty je současná remote doba výhodná a nemají potřebu měnit práci.

Další článek: 8 využití LPG, které by jeden nevymyslel