Profesor Mařík byl odvolán z postu ředitele robotického institutu na ČVUT

Redakce Redakce
— vydáno 5. června 2018

Vladimír Mařík nečekaně skončil ve vedení Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) na pražské ČVUT.

Jeden z předních propagátorů digitalizace průmyslu a autor národní iniciativy Průmysl 4.0, byl ze své funkce odvolán rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem. Ten jako důvod svého rozhodnutí uvedl dlouhodobé vzájemné spory, spočívající údajně v Maříkově snaze o vyvolávání „polarity a boje fakult a ústavů“ a dále jeho neschopnost působit ve vztahu k rektorovi jako podřízený.

K Maříkově odvolání mohl nahrát fakt, že krátce před ním byl na televizní stanici ČT 2 odvysílán dokument „A člověk stvořil robota“, v němž zakladatel CIIRC popisuje těžkosti vzniku tohoto prestižního ústavu. Na veřejnost pronikly informace, že se rektor Petráček snažil vysílání tohoto dokumentu zastavit, o což žádal přímo profesora Maříka. Kancléřka univerzity Lucie Orgoníková pro média uvedla, že odvolání s dokumentem nesouvisí, odvolaný ředitel si však myslí opak.

Zaměstnanci CIIRC k nastalé situaci vydali své vlastní stanovisko, v němž vyjádřili s Maříkovým odvoláním ostrý nesouhlas. Vyzdvihují tento ústav jako úspěšný projekt, v jehož vzniku hrál klíčovou pozitivní roli právě Vladimír Mařík. Poukazují také na souvislost se zmiňovaným televizním dokumentem a zdůrazňují, že nemohlo být v Maříkově moci jakkoliv jeho odvysílání zabránit.

Vladimíra Maříka se v této situaci zastal také bývalý rektor ČVUT Petr Konvalinka, jenž přístup svého následovníka označil za „bezprecedentní zásah nejen do akademických svobod, ale jednoznačně také porušení základních principů demokracie a svobody slova“.

Než bude vybrán nový ředitel standardní cestou, měl by se vedení institutu ujmout Maříkův zástupce Vladimír Kučera. Konec působení Vladimíra Maříka v čele CIIRC však ještě nemusí být definitivní – zaměstnanci CIIRC žádají, aby jeho odvolání přezkoumala správní rada a akademický senát ČVUT.

Profesor Mařík se každopádně nudit nebude. Nadále působí jako předseda představenstva akciové společnosti CertiCon, která poskytuje služby průmyslové informatiky. Podle posledních dostupných údajů ve sbírce listin na konci roku 2016 zaměstnávala tato společnost 348 pracovníků a její tržby přesáhly půl miliardy korun.

Další článek: Budějovický Bosch staví vývojové centrum