Budějovický Bosch staví vývojové centrum

Redakce Redakce
— vydáno 6. června 2018

Českobudějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, staví vývojové a technologické centrum za 1,96 miliardy korun.

V závodě by mělo vzniknout asi 520 nových pracovních míst, 400 ve výrobě a 120 ve vývoji.

Nové vývojové a technologické centrum s pěti podlažími staví Bosch od dubna, hotové by mělo být v červenci 2019. Stát přidal na stavbu 246 milionů, 12,5 procenta z celkové sumy. Investice míří do objektu, vývojových zařízení i technologií pro výrobu nových výrobků, hlavně modulů do dieselových motorů, které snižují emise oxidů dusíku.

"Budeme hledat asi 120 inženýrů. Tím, že je to rozděleno do více let, si myslíme, že je můžeme najít, protože spolupracujeme se všemi technickými univerzitami v České republice," uvedl technický ředitel Václav Pixa. Většinu z potřebných 400 výrobních dělníků firma již našla.

Společnosti roste poptávka po systému DNOX, který snižuje emise oxidů dusíku, jde o moduly do dieselových motorů. Letos meziročně čeká nárůst výroby těchto systémů o 18 procent, měsíčně vyrobí asi 300.000 kusů. Výroba systémů DNOX tvoří asi polovinu produkce závodu, třetinu výroba palivových systémů a zbytek motorové komponenty pro přívod vzduchu a odvod výfukových spalin.

Firma měla loni rekordní obrat 20,7 miliardy korun, meziročně o 200 milionů vyšší. V současnosti zaměstnává 4000 lidí, kterým letos zvedla platy o 6,3 procenta.

Další článek: IAC zahájí výrobu v novém závodě