Renishaw na MSV v Brně: Rychlost a přesnost nejsou v protikladu

Tomáš Trojan vydáno dne 11. listopadu 2021

Kdyby byla firma Renishaw indiánský kmen, dostali by jeho členové jméno „Ti kteří vynalalezli to, co jiné ani vynalézat nenapadlo“. Přesvědčit se o tom můžete na jejich stánku na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

„Pravítko Fortis, které se montuje do obráběcích strojů, není nějaká lecjaká věc,“ řekl by Jiří Wolker. „Podél pravítka jezdí čtecí hlava rychlostí 360 km/h a v každém okamžiku zná svoji polohu s přesností tisíciny milimetru,“ dodává k tomu Pavel Kýr z firmy Renishaw. Na fotografii ukazuje laděný tlumič vybrací po stranách čtecí hlavy.


Nová sonda pro měření nástrojů používá modrý laser, který zachovává vysokou přesnost i ve znečištěném prostředí obráběcího prostoru stroje.


Měřicí systém Revo umožňuje měření řady veličin, k tomu používá různé sondy. Z fotografie je patrné, že pohotová sonda (v tomto případě dotyková) je namontována na tříosém portálu, systém tak spojuje vysokou přesnost s rychlostí.


Zde vidíme ultrazvukovou sondu, která dokáže nedestruktivně měřit tloušťku materiálu. Kromě toho umí Revo využít i skenovací hlavu či sondu pro měření drsnosti povrchu.


Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.