Robotický průmysl zažívá silný růst

Redakce Redakce
— vydáno 9. října 2015

Do roku 2018 bude celosvětový prodej průmyslových robotů meziročně růst průměrně o 15 procent a počet prodaných jednotek se zdvojnásobí na cca 400 000. Uvádí to zpráva 2015 World Robot Statistics, vydaná Mezinárodní robotickou asociací (International Federation of Robotics, IFR). Zatímco v ostatních státech střední a východní Evropy byl v roce 2014 zaznamenán pokles prodeje průmyslových robotů, v České republice a v Polsku tržby podstatně vzrostly.

„Není pro nás žádným překvapením, že celosvětové prodeje průmyslových robotů vzrostly v roce 2014 o 29 % – stejně tak nejsme zaskočeni výrazným růstem produktivity ve většině průmyslových podniků. Nová generace robotů, nazývaná jako coboty (cobots), způsobila posun ve vnímání průmyslových robotů v rámci zpracovatelského průmyslu, který hledá nové cesty k optimalizaci a vylepšení výrobních procesů. Držet krok s globální konkurencí je výzva, které čelí nejen velké podniky, ale rovněž i malí a středně velcí výrobci. Vynález cobotů naštěstí zpřístupnil automatizaci všem. Snadné ovládání, flexibilní nasazení, spolupráce robotů s lidmi, úspora místa a rychlá návratnost investice do cobotů dělá z tohoto nového typu robotů atraktivní řešení, bez ohledu na velikost podniku,“ komentuje závěry této zprávy generální ředitel Universal Robots Enrico Krog Iversen. 

Roční poptávka

Velké množství investic do průmyslových robotů přichází z automobilového průmyslu, zpráva IFR hovoří o 43% nárůstu nově instalovaných robotů v roce 2014 ve srovnání s rokem 2013. Poptávka vzrostla také v elektrotechnickém a elektronickém průmyslu o celých 34 % v porovnání s rokem 2013. Obě tyto odvětví tvoří 64 % celosvětového podílu na trhu s prodejem průmyslových robotů. V České republice se podle zprávy IFR prodalo v roce 2014 celkem 1 533 jednotek, to je o 15 % více než v roce 2013. V roce 2015 se odhaduje, že bude dodáno 1900 robotů, tedy o 24 % více než v roce 2014. 

Roční poptávka

„Nejvíce výhod z našich cobotů těží malí a středně velcí výrobci, kteří představují obrovský a zatím nevyužitý trh. Našim nejnovějším produktem je UR3, robot k umístění na pracovní stůl, který vyvolal obrovskou odezvu, která předčila naše očekávání. Universal Robots nyní vyrábí stejný počet robotů UR3, jako našeho nejprodávanějšího modelu UR5. Nový UR3 oceňují především podniky z oblasti elektroniky a kovovýroby. V roce 2015 jsme zvýšili svůj tržní podíl a rovněž i v několika následujících letech očekáváme zvýšenou poptávku,“ doplňuje Enrico Krog Iversen z Universal Robots. 

Universal Robots je výsledkem mnohaletého intenzivního výzkumu v robotice. Produktové portfolio zahrnuje kolaborativní robotická ramena UR3, UR5 a UR10, pojmenovaná podle své nosnosti v kilogramech. Od vstupu prvního robota UR na trh v prosinci 2008 dosahuje společnost výrazného růstu a její robotická ramena se dnes prodávají ve více než 50 zemích po celém světě. Průměrná doba návratnosti nákladů na pořízení robotů UR je nejrychlejší v odvětví a činí pouhých 195 dní. Společnost má sídlo v dánském Odense, kde se odehrává i veškerý vývoj a produkce. Globálním prodejním cílem Universal Robots je každoroční zdvojnásobení obratu mezi lety 2014 až 2017.  

Další článek: Ideální partner pro firemní a vzdělávací účely