Rohde & Schwarz ve Vimperku zvedne lidem platy

Redakce Redakce
— vydáno 21. června 2017

Vimperský závod Rohde & Schwarz (R&S), který vyrábí komunikační a měřicí zařízení, zvedne od 1. července svým 700 zaměstnancům mzdy v průměru o devět procent. Nejvíce si polepší dělníci, jejichž platy byly dosud nejnižší. Řádově jde až o více než 3000 Kč měsíčně. ČTK to dnes řekl Jan Švec z odborového svazu KOVO. Firma letos plánuje tržby přes miliardu korun, v příštích 18 měsících přijme 100 lidí.

Nárůst mezd zaměstnanci vimperské strojírenské firmy zaznamenají v srpnové výplatě. Odboráři jednali s vedením podniku tříkolově, poté uzavřeli novou kolektivní smlouvu. Dosavadní benefity včetně toho, kdy firma některým zaměstnancům nabízí startovací byty, platí dál. 

"Navýšení je v různých tarifních třídách rozdílné a pohybuje se od šesti do 12,9 procent, přičemž průměr činí devět procent. Nejvíce přidáno, o 12,9 procenta, dostane 217 zaměstnanců v tarifní třídě C," řekl předseda odborů v R&S Marek Malý. 

Podle Švece sehrálo roli i to, že loni počet odborářů ve firmě vzrostl o 66 procent na 201. "To je hodně, má to pozitivní vliv při jednání. Navýšení mezd o devět procent patří v dobrém slova smyslu k extrémům. Tam, kde v Jihočeském kraji působí KOVO a sledujeme kolektivní vyjednávání, se navýšení většinou dostává mezi 3,5 a pět procent," řekl ČTK Švec. 

R&S letos ve Vimperku investuje 55 milionů korun do strojů, řekl ČTK jednatel firmy Konrad Bartl. V posledním obchodním roce (červen 2015 – červen 2016) měla firma podle výroční zprávy tržby 818,7 milionu Kč, meziročně klesly o dvě procenta. Zisk před zdaněním byl 105,2 milionu Kč, ten je meziročně nižší o 37 procent. 

Nejstarší částí vimperské továrny je kabelárna, kde se dělá 20.000 druhů kabelů. Závod vyrábí i zesilovače do rádií a televizí, mobilní radiostanice, osazují se zde desky plošných spojů. 

Vimperský podnik je součástí koncernu Rohde & Schwarz, který sídlí v Mnichově. Na trhu působí ve více než stovce zemí 80 let a zaměstnává přes 9000 lidí. Exportuje 80 procent produkce, nejvíc do Číny a USA.

Další článek: LAPP vyrobil kabely pro vlaky Korea Train eXpress