Takový byl MSV Brno 2018

Iva Duroňová Iva Duroňová
— vydáno 8. října 2018

Jubilejní šedesátý ročník nejvýznamnějšího tuzemského veletrhu nabídl svým návštěvníkům bohatý doprovodný program i přehlídku toho nejlepšího ze světa strojírenství a průmyslu.

Veletržní brány se za Mezinárodním strojírenským veletrhem uzavřely v pátek 5. 10., nastává tak čas ohlédnutí a bilancování.

Dle odhadů zástupců společnosti Veletrhy Brno, navštívilo veletrh přes 80 000 návštěvníků. Představilo se 1 651 firem z 32 zemí a obsazená výstavní plocha činila 45 000 metrů čtverečních. 

Letošní veletrh nabídl velmi bohatý doprovodný program. Velký zájem vzbudila výstava průmyslových legend, s názvem 100ries. Mezi 45 exponáty bylo k vidění i 11 světových unikátů. Velkou podívanou byla replika sochy T. G. Masaryka, kterou přímo před zraky diváků vyfrézoval robot.

Během veletržního týdne se pravidelně koná také řada odborných seminářů a konferencí. Letos se za pět dnů uskutečnilo 79 odborných akcí. Největší byla odborná konference o 3D tisku, která přilákala přes tři stovky účastníků. Zájem byl také o konference věnované Průmyslu 4.0 či podpoře technického vzdělávání. S velkým zájmem se letos setkal dvoudenní B2B projekt s názvem Kontakt-Kontrakt, jehož se zúčastnilo 233 firem z 15 zemí.

Neodmyslitelnou součástí veletrhu je tradiční vyhlášení Zlatých medailí, které jsou udělovány nejlepším vystavovaným exponátům. Letos bylo rozdáno sedm ocenění, z nichž jedno bylo uděleno Ing. Radomíru Zbožínkovi, za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy. Inženýr Zbožínek patří k výrazným osobnostem z oboru obráběcích strojů a jeho kariéra je pevně spjatá se značkou ZPS. 

Kraken Frézovací hlava Kraken

Zlatá medaile za inovaci komponenty ve strojírenství patří zajímavému projektu frézovací hlavy nové generace s názvem Kraken. Jedná se o unikátní prutový nástroj specifické konstrukce a designu, díky čemuž je možné snížit hmotnost o více než 60% oproti standardním provedením. K dalším oceněným patří firma Bosch Rexroth s exponátem Miniexkavátor E192E bezemisní, VUT Brno s hybridním čerpacím systémem, MCAE Systems s exponátem Studio system, Sugino Machine Limited s exponátem válečkovacího nástroje Superoll MAC a firma KUKA AG s exponátem Ready2_spray.

61. ročník MSV Brno se bude konat ve dnech 7. – 11.10. 2019 a uvidíme, jaké zajímavosti si pro nás pořadatelé opět připraví. Například projekt Brno Fair City nabízející řadu zajímavých výhod pro účastníky veletrhu, by jistě scházet nemusel.

Další článek: Kovosvit MAS se vrací do segmentu soustružení