Tatra na Zemi živitelce ukázala sklápěčku a zemědělské vozidlo

Redakce Redakce
— vydáno 28. srpna 2015

Zástupci Tatry předvedli na zemědělské výstavě Země živitelka na českobudějovickém výstavišti nejnovější firemní modely sklápěčky a zemědělského vozidla, které na silnici funguje jako tahač, ale například na poli se umí chovat jako traktor. Je vhodné na odvoz biomasy do bioplynových stanic. Sdělil to zástupce firmy Miroslav Rineš, který však s prodejem vozů přímo na výstavě nepočítá.

Jednotlivé stroje si totiž podle něj chtějí zemědělci často přizpůsobit přímo na používání ve vlastních specifických podmínkách. Například si nechají vyměnit pneumatiky podle terénu, ve kterém se pohybují, zda například budou spíše jezdit po poli, v lese či po asfaltu. Cena zemědělského vozidla s jednou nástavbou se podle něj pohybuje kolem 4,5 milionu korun.

Tatra sklápěčka. Foto: Tatra Trucks

Představovaná sklápěčka Tatra Phoenix splňuje emisní limity Euro 6. Zemědělské vozidlo, které vypadá jako klasický tahač, ale umí se chovat jako traktor a je tak i homologováno, splňuje limity Euro 5. Vůz se podle Rineše může prodávat i v provedení „agrovozu“. Pak už nemá omezenou rychlost na 68 kilometrů za hodinu, ale majitel za něj musí platit silniční daň. Provozní hmotnost vozidel se pohybuje nad deseti tunami. 

Automobilka Tatra patří od roku 2013 společnosti Tatra Trucks českých podnikatelů Jaroslava Strnada a Reného Matery. Tržby automobilky loni dosáhly přes 3,7 miliardy korun, o 24 procent více než v roce 2013. Tatra vyrobila 821 vozů, o 58 více než v roce 2013, a prodala jich 850 (v předchozím roce 722). Letos chce prodat přes tisíc aut. Automobilka má přes 850 zaměstnanců.

Další článek: Studie: Úspory elektrické energie v podniku prakticky