Trendy 2015: Rychlé a snadné modelování v softwaru ZW3D

Redakce Redakce
— vydáno 11. září 2015

ZW3D je velmi flexibilní CAD/CAM aplikace poskytující opravdu velkou svobodu při modelování a úpravách plošných, objemových 3D modelů a složitých sestav. Určena je pro potřeby konstruktérů a technologů a za své rozsáhlé využití získala nejedno ocenění.

Levný software ZW3D amerického původu, jehož původní název byl VX, se vyvíjí již 25 let a může směle konkurovat populárním CAD/CAM řešením. Poskytuje totiž mj. pokročilé nástroje pro konstruování a programování CNC obráběcích strojů a s parametrizací, asociativitou a funkcemi pro volné plošné modelování se řadí na přední místa nezávisle hodnocených žebříčků. 

ZW3D je nabízen ve čtyřech verzích (Lite, Standard, Profesional a Premium). Již verze Standard obsahuje mj. specializované nástroje pro tvorbu velmi komplexní geometrie nebo plechových dílů.

Tento software oceníte pro jeho vynikající schopnosti při analýzách a opravách nekorektně uložených či špatně vytvořených plošných i objemových modelů. Významným způsobem dokáže přispět k rychlejší přípravě dat pro výrobu, ať už jde o jejich přímé vytváření, nebo úpravy „mrtvé“, či chybné geometrie z jiných systémů. 

Intuitivní prostředí ZW3D obsahuje interaktivní nápovědu a po zhlédnutí základního kurzu „Naučte se ZW3D za 3 hodiny“ pochopíte ovládání a základní funkce, i když jste teprve začínající uživatel. Základní kurz je dostupný na internetovém serveru Youtube z kanálu Zwsoft CZ. 

Cizí data nejsou problém 

Jednou ze silných stránek ZW3D je široká podpora nejrůznějších souborových CAD formátů a především možnost na nich volně pracovat. Již základní modul ZW3D Lite dovede načítat díly a sestavy v datových formátech Z3, DWG, DXF, STEP, IGES, ACIS, Catia V4 až V6, NX, Pro/Engineer, Creo Parametric, SolidWorks, Solid Edge, Autodesk Inventor, Parasolid, STL, VDA a VRML. Na druhou stranu, pokud chcete ze ZW3D posílat data jinam, můžete je exportovat ve formátech Z3, DWG, DXF, IGES, STEP, Parasolid, ACIS, 3D PDF, Catia V4 až V6, VDA, STL, VMRL a TIFF. Možný je i převod obrázkových formátů BMP, TIFF, JPG do DXF a DWG. 

Programování NC obráběcích strojů 

S vlastním zásuvným CAM modulem můžete připravovat NC programy z jednoho uživatelského prostředí pro dvouosé až pětiosé stroje. Úpravou trajektorie nástrojů s podporou vysokorychlostního obrábění, obsáhlou, dále rozšiřitelnou knihovnou nástrojů a editací vygenerovaného NC kódu můžete dosáhnout vyšší produktivity obrábění. Simulace ukáže průběh obrábění – tím předejdete kolizím a eliminujete zbytečné přejezdy nástrojů. Odladěné postprocesory jsou připraveny pro různé soustruhy, frézky a soustružnicko-frézovací centra. 

Modulární nástavby  

Modul Svařování umožňuje navrhovat ocelové konstrukce z různých profilů včetně generování tabulky přířezů a výpisu použitého materiálu. V nejbližší době se očekává podpora populárního formátu DSTV pro obrábění ocelových profilů a plechů. Práci s plechovými díly usnadní modul FastBlank. Naskenovaná data, úpravu mračen bodů, jejich převod na plochy a objemová tělesa nebo porovnání naskenované geometrie s digitálními daty zvládnete s funkcemi v modulu pro reverzní inženýrství. Tvorbu prototypů, jejich rozdělení a převod do formátu STL usnadní nástroje určené pro technologii rapid prototyping. 

Silnou stránkou ZW3D je navrhování forem. Tento modul pomůže s návrhem dělicích čar a povrchů, automaticky analyzuje jádro a dutinu a má mnoho funkcí pro návrh chladicích systémů, vyhazovacích mechanismů, elektrod, kusovníků, rámů formy a dalších konstrukčních prvků od společností Hasco, LKM, Futra aj. Všechny návrhy můžete analyzovat metodou konečných prvků (FEM) v modulu SimWise. Pro šperkařský průmysl je dostupný modul Jewelry a navrhování obuvi usnadní ShoeMaker. Vizualizace pak zajišťuje KeyShot od společnosti Luxion. 

Prezentace společnosti CADservis, www.zwsoft.cz  

Další článek: Trendy 2015: Staňte se dodavateli mezinárodních výzkumných organizací