Trendy 2015: Sklizeň ve 21. století, Great Plains a PTC Creo

AV ENGINEERING, a.s.
— vydáno 11. září 2015

V 17. století byly dřevěné pluhy jedním z nejdůmyslnějších nástrojů, které měli farmáři k dispozici. Dnes zemědělci dosahují rekordní úrody zejména díky pokrokovým zemědělským systémům a využívání špičkových technologií.

Nová, vysoce technologicky rozvinutá zařízení pro zemědělství, umožňují farmářům přesně používat osiva a hnojiva, i když pole mají variabilní půdní podmínky a kontury. Výsledkem jsou vyšší výnosy, lepší ochrana půdy a spolehlivější výsledky. Ve světě, ve kterém roste populace a tím také spotřeba potravin, se zemědělci spoléhají na technologické inovace od společností jako je Grain Plains Manufacturing. Ta vyvíjí zemědělské stroje určené pro předsetbovou přípravu, aplikaci živin a umístění setby. 

Největší secí stroj společnosti Great Plains Manufacturing se dostal od návrhu do výroby za pouhých 18 měsíců.

Wayne Miller, farmář z Kansasu, který obdělává 8 tisíc akrů půdy, potvrzuje nárůst produktivity s novým vybavením. „Nový secí stroj 3S-5000 osází za den o 120 až 130 akrů více než můj třicetistopový 3S-3000. Důvod, proč jsme si ho koupili je, že toho udělá více a je efektivnější.” Zaměstnanci společnosti Grain Plains Manufacturing vám prozradí, že jejich cílem je navrhnout a sestavit takové zařízení pro zemědělské práce, které pomůže nakrmit svět vyššími výnosy a zároveň podpoří udržitelnost životního prostředí. Jsou jedním z největších soukromých výrobců zemědělské techniky a přináší na trh zemědělské inovace již téměř čtyřicet let. Společnost má sídlo ve městě Salina v Kansasu a neustále inovuje, aby zůstala před svými konkurenty. Největší secí stroj společnosti, 3S-5000, je padesát stop široký a skládá se z více jak čtyř tisíc komponent. Tento stroj slouží k setí a může také distribuovat suché hnojivo. 

Kreativita 

Pro Grain Plains Manufacturing začíná inovace výrobků ve fázi návrhu. „Musíme inovovat, abychom zůstali vpředu, protože je zde velká konkurence,“ říká technický ředitel Greg Arnett. „Investujeme v oblasti konstrukce, protože víme, jak je důležité dodávat našim zákazníkům skvělé výrobky. Pokud není inovace a kvalita postavena na konstrukčním základě, výrobní proces už to nevylepší,“ doplňuje provozní ředitelka Linda Salem. 

Díky využívání systémů PTC Creo a Windchill známý americký výrobce zemědělské techniky výrazně zkrátil dobu vývoje svých nových produktů.

Jeden příklad, kdy byl průkopníkem koncept vertikálního zpracování půdy. „Na polích často bývá půda rozdílně zhutněná a tím pádem voda neprosakuje hlouběji a kořeny rostou do stran. K plodině se tak nedostávají potřebné živiny a nemůže plně dosáhnout svého potenciálu,“ uvedla Linda Salem. V Great Plains Manufacturing vyřešili tento problém tak, že s podporou softwaru PTC Creo vyvinuli několik vertikálních pluhů. „Vertikální orba funguje tak, že při rozbití a otřesení půdní vrstvy dává kořenovému systému rostliny větší šanci na úspěch nejen v suchém období ale i v úrodných časech. Rostlina může také využít více z půdních živin.“

Produktivita 

Konstruktéři Great Plains Manufacturing pracují ve Spojených státech a Velké Británii. Konstrukční týmy pracují na kompletním stroji od fáze návrhu až po výrobu. S PTC Creo může tým plně testovat spolehlivost zařízení, jeho sílu během provozu a simulaci přepravy. „Ve srovnání s předchozím přístupem nám PTC Creo ušetří třikrát více času při konstrukci nové části zemědělského zařízení,“ říká koordinátor výroby Tanner McClure. „Dostaneme tak výrobek na trh podstatně rychleji.“

Týmová práce 

Těsná integrace mezi systémy PTC Creo a PTC Windchill umožňuje vývojovým týmům společnosti zvýšit produktivitu a daleko rychleji navrhnout výrobky, i když jsou jednotlivé týmy umístěny v různých lokalitách. „S PTC Windchill je spolupráce jednoduchá,“ říká systémový administrátor Randy Jones, který v podniku pracuje 29 let. „Konstruktér, který sedí v Anglii, může pracovat na jedné části, zatímco konstruktér v Kansasu dostane již aktualizovanou část a může vidět nejnovější změny. Toto usnadňuje reálný souběžný vývoj a zvyšuje produktivitu.“ Konstrukční návrhy mohou být sdíleny jako zjednodušené reprezentace v rámci celé společnosti včetně výroby, prodeje, marketingu a také se zákazníky. 

Efektivita 

PTC Creo pomáhá týmu Great Plains Manufacturing dokončit práci rychleji díky schopnosti vizualizace a sdílení návrhů se zúčastněnými stranami kdekoliv na světě. Randy Jones dodává: „V současnosti navrhujeme takové výrobky, o kterých bychom nemohli bez PTC Creo ani uvažovat.“ S PTC Creo je přesný 3D model sdílen s obchodními a marketingovými odděleními, které díky tomu mohou poskytnout dříve zpětnou vazbu. A co je nejdůležitější, zákazníci mohou plně vizualizovat výrobek, aby si udělali skutečný názor na jeho schopnosti. Výsledky jsou působivé:

  • Stroj 3S-5000, největší secí stroj společnosti v současnosti, se dostal od návrhu do výroby za pouhých 18 měsíců, což znamenalo trojnásobné snížení vývojového času oproti předchozím postupům.
  • Secí stroj obsahuje nejnovější inovace, které zahrnují vertikální pluh, dramatické zlepšení v aplikaci živin, vyšší přesnost setí při rychlosti o 35 % vyšší než u většiny konkurentů a dvojité řádkování, které zajistí rostliny s většími stonky a rozsáhlejšími kořeny.
  • Užíváním celé sady řešení PTC Creo jsou konstrukční týmy schopné vytvářet zařízení, která splňují požadavky zákazníků se 40% úsporou hmotnosti než tradiční návrhy.
  • Druhý rok narostl prodej secího stroje desetinásobně, předčil tak nejlepší odhady společnosti.

Prezentace společnosti AV Engineering, www.aveng.cz

Další článek: Trendy 2015: Staňte se dodavateli mezinárodních výzkumných organizací