Trendy 2015: Softwarová podpora při vývoji plastových dílů a forem

Redakce Redakce
— vydáno 11. září 2015

Todex Auto je český výrobce automobilových dílů specializovaný na plastové výrobky, pro které si sám vyrábí také vstřikovací formy. Ve vývoji je této firmě velkou oporou společnost TD-IS, která jí dodává speciální softwarové vybavení.

Ukázky plastových dílů vyráběných firmou Todex Auto.Ve své nové výrobní hale v moravských Hradčovicích Todex Auto provozuje 23 vstřikolisů v rozpětí 25 až 550 tun. Hmotnost koncových plastových výrobků se pohybuje v rozmezí od jednoho gramu do 1,5 kilogramu. Na základě svých bohatých zkušeností firma nabízí výrobu velmi přesných pohledových dílů s perfektní kvalitou povrchu. Vlastní výzkumné a vývojové kapacity se opírají o špičkově vybavené oddělení konstrukce, které disponuje CAD systémy Catia V5, SolidWorks a specializovaným softwarem pro simulace vstřikování plastů Autodesk Simulation Moldflow Insight 2015. Při správě životního cyklu svých výrobků se Todex Auto spoléhá na řešení EasyPLM, management kvality zase využívá systém EasyTechnology – oba od společnosti TD-IS, která se postarala také o jejich optimalizaci pro místní podmínky. 

Ukázky plastových dílů vyráběných firmou Todex Auto.

„EasyPLM a EasyTechnology nám pomáhají kompletně spravovat všechny nové i stávající projekty a procesy. Díky provázanosti a automatizaci sběru dat a jejich vyhodnocování v nich vidím nesporný přínos v možnosti zvládnout efektivně požadavky automobilového průmyslu v poměrně malém počtu pracovníků,“ říká ředitel lisovny Roman Nádeníček. Zmíněné aplikace má k dispozici každý kancelářský zaměstnanec firmy – od směnových mistrů, seřizovačů a kontrolorek výše. Todex Auto do systému postupně implementuje on-line sběr dat, takže do něj budou moci přistupovat i všichni operátoři. Další velkou výhodou je fakt, že je možné mít v systému EasyTechnogy i provozní procesy, jako je docházka, výdej pracovních oděvů nebo obědů. 

Investice do softwaru se vyplácí

Na otázku, jak zásadní roli v podniku systémy od TD-IS hrají, má Roman Nádeníček jasnou odpověď: „Bez technologií, jako je třeba Moldflow pro vizualizace vstřikování plastů, není možné v současné konkurenci splňovat vysoké požadavky zákazníků a obstát. V porovnání s minulostí se efektivita vývoje nových dílů posunula o pár světelných let. Samozřejmě sledujeme i ekonomickou stránku věci. Díky optimální konstrukci forem, kterou programem Moldflow ověřujeme, se výrazně snižuje zmetkovitost nových dílů, potřeba víceprací a náklady na údržbu a opravy forem. Snižuje se také množství optimalizačních smyček potřebných k uvolnění forem do sériové výroby. Můžeme tedy bez obav říci, že jsme díky Moldflow významně omezili plýtvání. TD-IS je pro nás velmi důležitý partner, který nám pomáhá rozvíjet se v dalším pokroku.“  

Působení v dodavatelském řetězci automobilového průmyslu znamená nutnost přizpůsobovat se neustále aktuálním trendům. Podle ředitele lisovny firmy Todex Auto v tomto segmentu přežívají jen flexibilní firmy s lidmi, kteří mají otevřený přístup k novým možnostem, jež tato doba přináší. „Je potřeba nebát se investovat do počítačových technologií, které v konečném důsledku investované prostředky promění v jednu z konkurenčních výhod a úspěch na trhu,“ dodává Roman Nádeníček. Potvrzení celkového pozitivního náhledu na ty společnosti, ve kterých mají moderní technologie stabilní místo, potvrzuje zájem zákazníků o tyto firmy a o jejich produkty. 

Prezentace společnosti TD-IS, www.td-is.cz

Další článek: Trendy 2015: Staňte se dodavateli mezinárodních výzkumných organizací