Trendy 2015: Spolupráce lidí s roboty nebyla nikdy bezpečnější

Redakce Redakce
— vydáno 11. září 2015

Unikátní robot s označením CR-35iA od společnosti FANUC posouvá spolupráci lidí s roboty na zcela novou úroveň. Podle svých autorů je vůbec prvním spolupracujícím robotem na světě.

CR-35iA uzvedne až 35 kg a může proto manipulovat s těžkými předměty, které museli doposud zvedat lidé. Ti se pak mohou soustředit na jemnější a složitější práci. Tím, že robot pomůže pracovníkům s náročnějšími úkony, zvyšuje konkurenceschopnost takto vybaveného podniku.

CR-35iA je první spolupracující robot s manipulační hmotností až 35 kg, pomáhající lidem s těžšími předměty.

Spolupracující robot nepotřebuje žádné mechanické zábrany a může bezpečně pracovat vedle člověka na výrobních linkách nebo s ním dokonce přímo spolupracovat. Je spolehlivým týmovým hráčem, který dokáže vnímat, že má kolem sebe lidi. Po dotyku člověka se zastaví. Pokud se přiblíží k člověku a ten potřebuje více místa, lze jej snadno odstrčit. Nebezpečí úrazu omezuje kromě inteligentního systému zastavení také měkké pryžové obložení. Vysokou bezpečnost práce s těmito roboty potvrzuje také certifikát bezpečného provozu TÜV ISO 10218-1, kategorie 3, který byl tomuto zařízení udělen. 

Robot sleduje okolní dění 

Nejnovější přírůstek do rodiny FANUC může být vybaven různými funkcemi vidění. Kromě standardní průmyslové periferie je možné instalovat také snímače 3D Area Sensor, které robotu umožňují například sbírat různé typy dílů a podávat je do rukou lidského pracovníka. I při takto úzké spolupráci robota s člověkem je zachována ta nejvyšší bezpečnost práce na pracovišti. 

CR-35iA je první spolupracující robot s manipulační hmotností až 35 kg, pomáhající lidem s těžšími předměty.

Robot nachází využití v mnoha různých odvětvích. Je určen k náročnému zvedání a polohování předmětů, díky čemuž zrychluje a zefektivňuje práci týmu. Může spolupracovat s lidmi na opakujících se úkonech v automobilovém průmyslu, při obrábění a distribuci kovů nebo při balení. 

CR-35iA se obejde bez speciálního programování a používání složitých jazyků. S jeho zavedením do provozu vám pomohou standardní řešení značky FANUC, na jejímž žlutém stánku v pavilonu P můžete tohoto robota spatřit během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. 

Prezentace společnosti FANUC Europe, www.fanuc.cz 

Další článek: Trendy 2015: Staňte se dodavateli mezinárodních výzkumných organizací