TRL Space chystá první africkou misi k Měsíci

trl

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 9. dubna 2024

Ve rwandské pobočce brněnské kosmické firmy TRL Space se začne v nejbližších měsících stavět družice pro pozorování Země.

Inzerce

Pro Rwandu, ze které chce TRL Space vytvořit centrum pro stavbu malých satelitů pro zbytek Afriky, je tato cesta k Měsíci i spolupráce s NASA, která celou aktivitu také kvituje, významným milníkem a současně i první africkou misí k Měsíci. Satelit o velikosti 6U vynese do vesmíru kameru a laser. Cílem bude ověřit schopnost tohoto nákladu správně fungovat i v náročném a na radiaci bohatém prostředí okolo Měsíce. Kamera vybavená AI jednotkou pro zpracování dat přímo na palubě satelitu zároveň pořídí pro Rwandskou vesmírnou agenturu první vlastní fotografie povrchu této jediné přirozené družice země. Dalším cílem je otestovat laser, který má za úkol zpřesnit způsob měření vzdálenosti mezi Měsícem a satelitem, což přispěje k lepšímu fungování satelitů kolem Měsíce. Kromě Rwandy se TRL Space zaměřuje na rozvoj spolupráce i s ostatními africkými zeměmi. Díky úspěšným jednáním v dalších státech střední a východní Afriky to vypadá, že si firma brzy připíše další úspěch a v řadě již druhou zemi ze 7 států tzv.: „Eastern African Community”. A následovat budou ještě v letošním roce i další kontinenty. Iniciativu české firmy předávat know-how a technologie do zemí Afriky, vyvážet českou značku a budovat tu celý vesmírný ekosystém, ocenil i prezident Petr Pavel, který africkou pobočku TRL Space ve Rwandě navštívil v minulém týdnu.

TRL Space je česká kosmická společnost věnující se dodání kompletních vesmírných misí na míru zákazníkovi a zároveň vývoji a následné komercializaci vlastních produktů pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti. Kromě evropského trhu, kde mimo jiné spolupracuje na různých misích pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA), usiluje o širší zavedení vesmírných technologií po celém světě. V rámci svých projektů propojuje firmy, akademiky i vědce ze všech koutů světa. Její vizí je dostat českou vlajku na Měsíc a své produkty a služby na všechny kontinenty – což se dnes (v roce 2024) již stává realitou.

Další článek: KTR CR je zde pro český i slovenský trh