V Praze můžete navštívit nové Technické a inovační centrum 3M

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 11. listopadu 2020

Hlavním účelem nového showroomu a plně vybavené aplikační vývojové laboratoře je testování zákaznických aplikací. Lepší zázemí a více místa mají nyní pracovníci firmy 3M přímo v dosahu svých kanceláří na Chodově.

Inzerce

Nové Technické a inovační centrum pro zákazníky nahrazuje předchozí dvě inovační centra a nabízí z nich to nejlepší doplněné o moderní možnosti projekce digitálního obsahu i o nová pracoviště. Orientuje se zejména na představení řešení z oblasti lepení, dekoračních a ochranných fólií, zvukově izolačních materiálů, broušení, elektrických a elektrotechnických materiálů.

„Vlastní technické centrum nám dává možnost testovat výrobky 3M podle konkrétních požadavků zákazníků, ale také vyvíjet nové aplikace, které jim umožní zefektivnit výrobní procesy nebo zlepšit kvalitu produkce,“ vysvětluje technický ředitel 3M Rudolf Melezinek. Český tým aplikačních inženýrů 3M ročně zpracuje na stovku projektů, naprostá většina souvisí s automobilovým průmyslem, další pak s velkými dopravními prostředky, elektronikou a mnoha dalšími oblastmi průmyslu.

3M Česko aktivně spolupracuje s ostatními pobočkami 3M v dalších evropských zemích, v Asii a USA, pražské Technické a inovační centrum pro zákazníky je pak nejčastěji v kontaktu s velkým Inovačním centrem 3M ve Vratislavi, výjimkou ale nejsou ani společné projekty s laboratořemi 3M v Německu nebo Velké Británii. „Díky lokální spolupráci se zákazníkem a zároveň aktivní komunikaci napříč dalšími centry 3M se české firmy stávají součástí globálních vývojových projektů,“ říká Rudolf Melezinek.

Unikátní zázemí pro vytváření hodnot

Zákaznické technické a inovační centrum zahrnuje několik specifických pracovišť s rozmanitým určením. Patří sem například laboratoř se dvěma klimatickými komorami pro vystavování testovaných lepených spojů vlivům extrémního prostředí nebo kondicionovaná laboratoř pro termickou analýzu a stabilizaci vzorků. „V ní probíhá podpora stávající aplikace pro jednu ze zahraničních automobilek. Podařilo se nám díky ní přesunout z Asie do Evropy výrobu specifických dílů, které jsou citlivé na přepravu. Nyní se tento díl kompletuje v České republice a zákazník má zajištěnu nejvyšší možnou kvalitu,“ popisuje Rudolf Melezinek.

V centru nechybí ani brusičská část pro ruční i strojové broušení, nebo tzv. přípravna, kde se odehrávají všechny procesy předcházející testování lepených spojů, jako příprava vzorků, řezání na míru, čištění, lepení, mechanické testování a další. Velkou pomocí je plotr na vyřezávání fólií nebo lepicích pásek. Umožňuje vytvářet vlastní design, tvarovat na míru a nejvíce se osvědčuje pro prototypování. Unikátní je i ultrazvuková pračka, která je dostupná pouze ve dvou pracovištích v Evropě (v ČR a v Belgii). V ní například proběhl vývoj procesu čištění kloubních náhrad kladenského výrobce chirurgických implantátů a náčiní Beznoska. Používá se přitom patentovaná kapalina 3M Novec.

Nejdůležitějším místem v technickém a inovačním centru je pracoviště týmu aplikačních inženýrů. Ti již nesedí v kanceláři, ale přímo v laboratoři, kde mají více místa na prototypování, diskusi a tvorbu nových nápadů. „Typickou aplikací je například polep na sloupek v autě. V takovém případě je skvělé mít místo, kam lze umístit celé dveře od auta tak, aby nikomu nepřekážely, a inženýři kolem nich mohli chodit a přemýšlet, jak se materiál bude chovat, jak ho upevnit co nejlépe, co všechno ovlivní jeho funkčnost. A přesně to nové zázemí umožňuje,“ popisuje Rudolf Melezinek a dodává, že se zde dá i školit 3M certifikovaným procesem na dodatečné polepy aut.

Cílem práce v aplikační vývojové laboratoři je posunout technologii aplikace jednotlivých 3M produktů a technologii u zákazníka o krok dál. „Zákazník tak ušetří čas, peníze a celkovou kapacitu tím, že namísto slepého výběru z katalogu a zkoušení více produktů nám zadá své technické požadavky a my mu nabídneme hotové návrhy, ze kterých si vybere pro něj nejvhodnější řešení,“ potvrzuje aplikační vývojový inženýr Daniel Samec ze 3M.

Veletrh inovací 3M na několika metrech čtverečních

Technické a inovační centrum doplňuje velkolepě pojaté předváděcí centrum. Vstupuje se do něj přes tzv. darkroom s půlkulatým plátnem, na kterém se promítá historie společnosti 3M. V showroomu pak zákazníky čekají ukázky aplikací a řešení. Praktické „demo-tools“ dají zákazníkům možnost přesvědčit se například o kvalitě lepicích pásek, reflexních materiálů nebo akustické izolace. Vzhledem k diverzifikovanému portfoliu 3M, které čítá přes 50 tisíc položek, nelze vystavit všechny produkty, a proto přichází na řadu řešení v podobě velkoformátových LCD panelů. Díky ovladatelné knihovně produktových videí na nich lze sledovat hodiny nejrůznějšího videoobsahu z úžasného světa 3M, světa vědy aplikované na život.

Příprava nového Technického a inovačního centra pro zákazníky 3M byla součástí rekonstrukce veškerých prostor 3M, včetně kanceláří. Zaměstnanci dostali nové zázemí, mají k dispozici více odpočinkových zón a také zasedacích místností. Na jejich designu se podepsaly i polepy z divize komerční grafiky 3M, nejčastěji s tematikou přírody. Hlavní stavební práce probíhaly v jarních a letních měsících, kdy zaměstnanci pracovali v režimu „home office“. Celková investice do renovace prostor včetně vybudování Technického a inovačního centra pro zákazníky 3M dosáhla 18 milionu Kč.

Další článek: Materiál ANTERO 800NA pro 3D tiskárny je schválený firmou Boeing