Věřitelé jihlavského Motorpalu projednají plán reorganizace firmy

Redakce Redakce
— vydáno 16. září 2016

Věřitelé zadluženého jihlavského Motorpalu budou dnes rozhodovat o přijetí reorganizačního plánu, který navrhla firma. Obsahuje kroky k řešení dluhové zátěže strojírenského podniku při zachování výroby, včetně již dříve avizovaného vstupu strategického investora Moto Capital. Motorpal zaměstnává skoro 1300 lidí. V insolvenčním řízení je od ledna, soud mu ale povolil reorganizaci. Dnešní jednání se koná v budově Krajského soudu v Brně.

Insolvenční správce Motorpalu Lee Louda ve zprávě zveřejněné v insolvenčním rejstříku uvedl, že navržený reorganizační plán považuje za uskutečnitelný. Věřitelům podle něj nabízí vyšší uspokojení než zpeněžení majetku. Výše přihlášených pohledávek podle jeho zprávy činí 931,6 milionu Kč, zatímco majetek podniku byl znalcem oceněn na 310 milionů Kč. 

Motorpal vyrábí ve čtyřech závodech v Jihlavě, Jemnici, Batelově a Velkém Meziříčí vstřikovací systémy pro dieselové motory a přesné díly pro automobilový průmysl. Insolvenční návrh na sebe letos v lednu podala sama akciová společnost kvůli dluhům, usnesení o jejím úpadku vydal Krajský soud v Brně 9. února. Reorganizace podniku pak byla soudem povolena 20. dubna. 

Zkraje roku už nastaly změny ve vedení jihlavského podniku. Generálním ředitelem se stal Radim Valas, který má zkušenosti s ozdravěním firem. Výroba v závodech Motorpalu nebyla přerušena a pracovníci dostávají mzdy. Společnost Moto Capital již zajišťuje provozní financování Motorpalu. Stojí za ní dosavadní menšinový akcionář Motorpalu Grzegorz Hóta.

Další článek: Teplárny Brno od ledna sníží plošně cenu tepla o pět procent