Vítkovice budou dělat s Brity na odstavování jaderných elektráren

Redakce Redakce
— vydáno 11. srpna 2017

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) podepsala s renomovanou britskou společností TSP Engineering Ltd. dohodu o spolupráci, která se týká takzvaného decommissioningu, tedy činností a produktů spojených s řízeným ukončováním provozu jaderných elektráren, a dodávek pro obranný průmysl. Objem spolupráce by měl během pěti let dosáhnout zhruba 3,5 miliardy korun.

"První společné dodávky budou zahrnovat kontejnery pro transport kontaminovaného materiálu v areálech jaderných elektráren odstavovaných z provozu ve Velké Británii," uvedla Kijonková. V oblasti obranného průmyslu se chtějí firmy soustředit na komponenty pro strategické ponorky. 

Podle generálního ředitele VHM Martina Bednarze je decommissioning atomových bloků strategickou šancí pro budoucnost firmy. "Naší výhodou je uzavřený výrobní cyklus, od ocelárny přes hi-tech kování k finálnímu výrobku, například kontejneru," uvedl Bednarz. Dodal, že dohoda s Brity zahrnuje také speciální zařízení nutné pro odstavování jaderných elektráren včetně trenažérů pro výcvik personálu. 

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem špičkových ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají zhruba 1100 zaměstnanců. Firma patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. 

TSP Engineering je tradičním dodavatelem speciálních transportních technologií pro nukleární materiály ve Velké Británii, Evropě a Japonsku.

Další článek: Prvotřídní poradenství v oblasti Automotive