Výroba speciálních cisteren v THT Polička

Redakce Redakce
— vydáno 16. ledna 2018

Společnost THT Polička letos vyrobí pro hasiče dvě speciální cisterny, které budou odolné i proti detonacím. “Takových aut bude v Evropě minimum, pokud takhle speciální auto vůbec existuje,“ dodal ředitel společnosti Stanislav Červený.

Hasiči, podle ředitele, chtějí odolná vozidla po zkušenostech s náročnými zásahy ve Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchl muniční sklad, a také po loňském výbuchu plastické trhaviny v areálu Poličských strojíren.

"Podvozek s kabinou bude mít nejvyšší stupeň pancéřování, aby posádce poskytl co největší ochranu. Nástavba má monitorovací zařízení, termokameru, přenos předává dál. Má nádrž na vodu, dvě speciální lafety na střeše a nárazníku, aby se mohl dostat nejblíže epicentru události," řekl Červený. Podvozek se čtyřmístnou kabinou odolá některým střelám a explozím a ochrání posádku před chemickým zamořením. Brodit se může do hloubky 1,2 metru. Do května až června ho vyrobí kopřivnická Tatra.

Na výrobu dvou nástaveb má THT Polička čas do konce září. Nástavba bude odolná proti silnému mechanickému poškození, při jízdě lesem nebo mezi troskami. Cisterna pojme 12.000 metrů krychlových vody. A například v horní části bude teleskopický stožár s kamerou, termokamerou a laserovým dálkoměrem. Hasiči si vozidla, jedno v hodnotě 22 milionů korun, objednali pro Záchranný útvar v Hlučíně. Podnik s 250 zaměstnanci ročně vyrobí nebo rekonstruuje dvě stovky vozidel, 90 procent produkce dodává pro český a slovenský trh. Výroba standardního vozidla trvá kolem 1500 hodin, speciální vozidlo na míru zákazníkovi pracovníci vyrábějí a montují 4000 až 6000 hodin.

Další článek: Rozsáhlé investice ČZ Strakonice