3 nové tiskárny od Stratasys: 3 kroky k průmyslové výrobě 3D tiskem

MCAE Systems, s.r.o.
— vydáno 4. května 2021

Tisk dílů pro koncové použití má obrovský potenciál. Firma Stratasys se snaží ukousnout si z tohoto multimiliardového trhu co největší díl. Tři nově uvedené tiskárny usnadní přechod k aditivní výrobě především v oblasti malých a středně velkých sérií.

Inzerce

Stratasys Origin One přichází s 3D tiskem pro detailní a složité díly

Díky rychle zvládnuté akvizici společností Stratasys a Origin již nyní představili novou 3D tiskárnu Origin One, která je určená pro výrobu koncových dílů. Tato 3D tiskárna využívá originální technologii P3 a speciální softwarovou architekturu pro výrobu dílů v sériích širokého rozsahu. Z nabídky certifikovaných materiálů od třetích stran, které se vyznačují skvělou přesností, úrovní detailu, povrchové kvality a  opakovatelností. Tato technologie v kombinaci s inovací hardwaru umožnila firmě Stratasys optimalizovat prakticky všechny prvky systému, který je v nové verzi spolehlivější a výkonnější. Díky připojení do cloudu se navíc uživatelé této 3D tiskárny dočkají také dalších vylepšení do budoucna. 

Stratasys interně odhaduje, že do roku 2025 existuje tržní potenciál v objemu 3,7 miliardy USD ve kterém je v rámci výrobních segmentů automobilový průmysl, spotřební zboží, zdravotnické přístroje, dentální aplikace a výroba nástrojů. To je řada příležitostí pro technologii Origin One. 

Nová 3D tiskárna H350 s technologií SAF

Stratasys představil také první 3D tiskárnu z nové řady H Series, která představuje samostatnou výrobní platformu. Díky použití technologie SAF umožňuje nová 3D tiskárna H350 sériově vyrábět díly pro koncové použití. Je navržena tak, aby výrobcům umožňovala dosahovat konzistentní produktivity a konkurence schopné a zároveň predikovatelné ceny za vyrobený díl, s kompletní kontrolou výroby tisíců dílů. Samotná 3D tiskárna H350 využívá nejméně tucet rozličných dílů vyrobených technologií SAF. 3D tiskárna H350  je od počátku roku 2021 v testovacím režimu používána několika centry služeb 3D tisku a výrobci v Evropě, Izraeli a USA.

Očekává se, že k zákazníkům začne být standardně dodávaná od podzimu letošního roku. Aplikace takto tištěných dílů zahrnují například výrobu krytů, konektorů, kabelových držáku, krytů elektroniky a potrubní vedení.

Pro systémy řady H Series používá Stratasys certifikované materiály od dalších dodavatelů. Výchozím materiálem je Stratasys PA11, což je plast s biologickým základem, vyrobený z ricinového oleje.“

Zjednodušená práce s velkými díly díky FDM 3D tiskárně F770

Třetím právě představeným systémem je 3D tiskárna Stratasys F770, která staví na špičkové reputaci značky Stratasys v oblasti opakovatelnosti a spolehlivosti díky používání průmyslových FDM technologií. S primárním určením pro velké díly je tato nejnovější FDM 3D tiskárna vybavena nejdelší plně vyhřívanou stavební komorou na trhu a velkorysým stavebním objemem 0,34 m3.

Tento nový systém, jehož cena činí méně než 100 tisíc amerických dolarů, je určen pro výrobu prototypů, přípravků, upínadel a nástrojových aplikací vyžadujících použití standardních termoplastů. Postrpocesing je zjednodušen díky rozpustnému materiálu podpěr, přičemž pracovní postupy jsou optimalizovány prostřednictvím softwaru GrabCAD Print.

 Aditivní výroba 2.0 

CEO společnosti Stratasys Dr. Yoav Zeif vnímá tento pokrok jako urychlení éry označované jako Aditivní výroba 2.0, která na globální úrovni přináší výrobním firmám větší flexibilitu. 

„Převratné změny, které dnes sledujeme na obou stranách dodavatelských řetězců mezi dodavateli a zákazníky jasně odhalují, že stávající status quo nefunguje. Aditivní výroba poskytuje firmám naprostou flexibilitu při rozhodování, kdy, kde a jak budou vyrábět díly. Proto jsme odhodláni být dodavatelem kompletních řešení pro 3D tisk z polymerů pro naše zákazníky z celého světa.“

Více než 25 % tržeb společnosti Stratasys v loňském roce představovaly příjmy z výrobních aplikací. Do budoucna by tržby z tohoto segmentu měly dle odhadů Stratasysu růst rychleji než ostatní oblasti firemního portfolia, jež zahrnuje hardware, software, materiály a služby pro 3D tisk. Růst segmentu výrobních služeb by měl v roce 2022 dosáhnout 20 % meziročně.

Více informací o jednotlivých 3D tiskárnách nalezte na produktových stránkách: Stratasys Origin One, Stratasys H350 a Stratasys F770.

Další článek: Video: Posuďte sami o kolik pohodlnější je rychlovýměnný systém čelistí SCHUNK