3D tisk z čisté mědi usnadňuje práci v kalírně Meduna

3Dwiser s.r.o.
— vydáno 9. července 2020

Ještě nedávno by nikoho nenapadlo slibovat tisk z čisté mědi. Díky technologii Metal X a společnosti 3Dwiser už nejde o sci-fi, ale o běžně dostupnou možnost, jak dokazuje reálná aplikace v české firmě.

Inzerce

Je skvělé, kolik nových materiálů se objevuje pro stále dostupnější technologie 3D tisku. Přibývá zajímavých kompozitů pro FFF/FDM tisk ze strun termoplastů, nebo i pryskyřic pro stále oblíbenější stereolitografii. Nyní můžeme představit i tisk z čisté mědi.

V tradičním provozu zajišťujícím kalení na zakázku v menších sériích se využívají dva druhy induktorů (přípravků) – pro kalení vnitřních a pro kalení vnějších průměrů. Veškeré induktory se vyrábí ručně, přičemž jejich zhotovení je časově náročné a vyžaduje rozsáhlé zkušenosti a znalosti. Pomocí 3D tisku dobře vodivé mědi se výroba induktorů velice zjednoduší.

Klasicky ohýbané profily do tvaru induktoru se pro menší průměry bortí, takže jsou v podstatě nevyrobitelné. Díky řešení Markforged Metal X se z mědi začal tisknout přímo samotný induktor, další rozvodové kanálky jsou s induktorem spojeny pájením. Induktory mají dva kanálky – pro chlazení induktoru a chlazení dílu – obojí ostřikem chladicí kapaliny. Stěna mezi kanálky je 1 milimetr. 3D výtisk z mědi vyhověl požadavkům výborně – kanálky mezi sebou neprosakují.

Tato výroba byla zahájena v kalírně Meduna, kde se aktuálně tisknou induktory pro vnější průměry. Ve fázi vývoje jsou momentálně induktory pro vnitřní průměry. Aplikace 3D tisku je vhodná pro složitě tvarované induktory nebo induktory malých průměrů.

Jednatel společnosti Meduna, pan Viktor Novák, je s novou technologií výroby komplikovaných přípravků spokojen: „Po prvotním testování se induktory vyrobené aditivní metodou osvědčily. Jsou spolehlivé, přesné a věříme, že i dlouho vydrží.“

Další článek: Bernhard Maier končí ve vedení ŠKODA AUTO, nástupce budeme znát v srpnu