Angela Merkelová po šestnácté zahájila Hannoverský veletrh

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 13. dubna 2021

V pondělí byl zahájen digitální Hannover Messe. Silným okamžikem bylo oficiální zahájení německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která měla tuto čest již šestnáctkrát. Ve své řeči nabídla jasnou vizi na překonání pandemické krize.

Inzerce

Po uvítání indonéského prezidenta Joko Widodo a vystavovatelů z této partnerské země bezprostředně navázala ožehavým tématem šíření koronaviru a zákazu hromadných akcí. Prohlásila, že „Kdyby nebyl Hannoverský veletrh významný, nestál by nyní v čele digitálních platforem,“ které veletrhy nahrazují. Ovšem tento veletrh je významný, a proto budí zaslouženou pozornost a přitahuje vystavovatele z celého světa. Kancléřka si pochvalovala, že zde cítí „vítr konkurence“, který nutí německé firmy být stále na špici. 

Zalitovala, že je ekonomika rozdělená napůl, a zatímco výrobní podniky pracují, segment služeb stagnuje. Řešení vidí Angela Merkelová v rychlé vakcinaci, a také v testování, které poslouží během následujících měsíců jako most do doby, než se stihne naočkovat většina populace. Zároveň jako zástupkyně jedné z nejsilnějších ekonomik plánuje velkorysou pomoc s očkováním ostatním zemím, nejen v rámci Evropské unie, ale především v chudších částech světa. 

Jako důležitý program pro průmysl v následujících letech vnímá hledání rovnováhy mezi provázaností a samostatností. Krize ukázala, jak křehké jsou dodavatelské řetězce, takže si přeje, aby výrobci nebyli příliš závislí na externích dodavatelích. Ale jako zastánkyně provázaného světa nechce, aby se německý průmysl příliš uzavřel do sebe. 

Zdá se téměř neuvěřitelné, že tato žena drží kormidlo německé vlády již 16 let. Za tu dobu se na Hannoverském veletrhu se procházela s Vladimírem Putinem i Barackem Obamou. Nicméně její působení v pozici kancléřky končí, takže se na konci své řeči rozloučila větou „Buďte zdraví a šťastní“. Darem dostala knihu fotografií z 16 let spojení s veletrhem v Hannoveru. 

Další článek: Nástroje pro největší obráběcí stroj v Evropě dodala tradiční česká firma