Automobilka Jaguar Land Rover na Slovensku zahajuje náborovou kampaň

Redakce Redakce
— vydáno 2. října 2017

Slovenská divize britské automobilky Jaguar Land Rover (JLR) přibližně rok před plánovaným spuštěním výroby v budovaném závodu u Nitry na jihu Slovenska zaměstnává zhruba 500 pracovníků, dalších 1000 plánuje přijmout v nadcházející náborové kampani, uvedl dnes podnik. Nová pracovní místa přitom firma vytváří v době, kdy si podniky v pětimilionové zemi pod Tatrami stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Podnik uvedl, že mzda kvalifikovaných dělníků a výrobních pracovníků dosáhne v průměru 900 až 1800 eur (23.400 až 46.800 Kč) měsíčně a k tomu poskytne různé zaměstnanecké výhody. Průměrná mzda na Slovensku v prvním letošním pololetí dosáhla 921 eur (23.950 Kč).

"Naším cílem je najít 1000 zaměstnanců do března 2018, z toho 800 budou pozice výrobních pracovníků. Předchozí zkušenost v automobilovém odvětví není nevyhnutelná. Věříme, že budeme schopni najít vhodné pracovníky v regionu (Nitry). Pokud bychom s tím měli těžkosti, budeme vykonávat nábor i v širším měřítku," řekla novinářům ředitelka lidských zdrojů JLR Slovakia Nicci Cooková. Dodala, že řada současných pracovníků slovenské divize JLR již má předchozí zkušenosti v práci v automobilovém průmyslu.

Celkově JLR zaměstná v nové továrně na Slovensku 2800 lidí. Nezaměstnanost v Nitře a okolí již v současnosti patří k nejnižším na Slovensku. V regionu už dříve zahájil náborovou kampaň americký internetový prodejce Amazon, který budoucím pracovníkům nabízí plat na úrovni zhruba průměrné mzdy na Slovensku.

Například průměrný plat zaměstnanců slovenské továrny německé automobilky Volkswagen před červnovou stávkou za vyšší mzdy dosáhl včetně bonusů, příplatků a odměn, ale bez započítání výdělků managementu 1804 eur (46.900 Kč). Platy ve slovenském Volkswagenu jsou podle dostupných informací nejvyšší ze závodů tří automobilek, které nyní montují vozidla na Slovensku.

JLR investuje do nového závodu u Nitry s roční produkcí 150.000 vozidel 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy Kč). Výrobu tam zahájí v závěru příštího roku, jako první model z výrobních linek bude sjíždět sportovně-užitkový vůz (SUV) Discovery.

"V současnosti začínáme (v továrně) s instalací strojů a zařízení. Nejdále jsme s realizací svařovny, která bude na ploše 90.000 metrů čtverečních. Už na konci tohoto roku začne pilotní provoz v tomto provozu," uvedl provozní ředitel slovenské divize JLR Alexander Wortberg.

Automobilový průmysl je jedním z tahounů ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světe. Kromě závodu Volkswagenu montují vozidla na Slovensku i korejská automobilka Kia Motors a francouzská skupina PSA. Tyto závody si v době rekordně nízké nezaměstnanosti na Slovensku vypomáhají i zaměstnáváním cizinců.

Svaz slovenského automobilového průmyslu letos odhadl, že odvětí bude do roku 2020 potřebovat 14.000 nových zaměstnanců.

Další článek: Kovárna VIVA ze Zlína zvyšuje objem výroby a hledá nové zaměstnance