Až 50krát vyšší životnost s technickou keramikou DOCERAM

Ivan Kopta KOPTA, s.r.o.
— vydáno 6. srpna 2020

Keramika, slovo pod nímž si většina z nás představí především domácí nádobí, které není těžké rozbít. A přesto keramika nachází stále větší uplatnění i ve strojírenství a dalších oborech průmyslu, kde nahrazuje díly vyrobené z oceli či dalších kovů.

Díly z vysokovýkonné technické keramiky nacházejí uplatnění především u zákazníků ze všeobecného strojírenství, kde se tyto komponenty prosazují díky svým typickým vlastnostem. Nízké opotřebení a vysoká životnost jsou hlavní důvody, proč technická keramika výrazně převyšuje běžné kovové materiály a pomáhá zvyšovat kvalitu výroby a minimalizovat výrobní rizika.

Kde všude můžeme použít technickou keramiku?

Jednoduše všude tam, kde je potřeba díl s vysokou pevností, vysokou otěruvzdorností, odolností proti chemikáliím a podobně. Nasazení technické keramiky je typické i při svařování. Výhody nalezneme například u navařování matic, kde centrovací kolíky vyrobené z technické keramiky Cerazur či Volcera nejen centrují, ale zároveň jsou 100% nevodivé a tudíž zamezují vzniku odstřiků (kuliček) na vnitřním závitu matice. Stejné vlastnosti mají samozřejmě i pouzdra pro navařování šroubů. Firma DOCERAM vyvinula a nabízí ucelený systém elektrod, centrovacích trnů a pouzder.

Technická keramika = univerzální pomocník

Dalším místem, kde se technická keramika s úspěchem používá, jsou standardní normalizované strojní díly. A o jakých dílech hovoříme? Překvapivě se jedná například o přesné kolíky nebo pera. I při konstrukci svařovacích nebo montážních přípravků, či výrobě forem je tedy možné používat keramiku. Tyto přípravky jsou obvykle konstruovány pro provoz ve velkosériové výrobě a hlavním požadavkem je životnost a opakovatelnost výroby se zachováním maximální přesnosti a kvality finálního dílu. Technická keramika je tedy na mnoha místech perfektní a univerzální zbraní. Je chemicky, tepelně i mechanicky velice odolná a její nasazení je doporučováno v namáhaných dílech, jakými jsou vodicí pouzdra, naváděcí a polohovací trny, kluzná pouzdra apod. V těchto zařízeních je možné nasadit díly dle dodaného výkresu nebo kreativně použít standardní díly, jako centrovací trny pro navařování matic a mnoho dalších z katalogu firmy DOCERAM. Limitů je jen několik, možností mnoho.

Všestrannost keramických dílů

Keramické prvky nacházejí uplatnění i v dalších oborech, například i při tváření dílů z plechu či drátu, jako je ohýbání i falcování. Dále je možné využít rolny z keramiky, jež se ukázaly jako skvělá alternativa k běžným dílům z oceli či hliníku. Extrémně odolné proti rozbití a opotřebení, nárazuvzdorné a s velmi nízkou přilnavostí, to vše jsou vlastnosti zaručující až 50× vyšší životnost ve srovnání s konvenčním řešením. Díly z keramiky však můžeme najít a použít i v papírenském průmyslu. Papír je velmi abrazivní materiál a při zpracování velkého množství dochází k rychlému otupení řezacích nožů. Nástroje vyrobené z technické keramiky firmou DOCERAM mnohonásobně prodlužují životnost nástroje. Tato dlouhověkost následně výrazně snižuje náklady na výrobní proces eliminací časů, které jsou u konvenčních nástrojů potřeba pro výměnu a údržbu. V neposlední řadě je možné použití v potravinářském průmyslu. Zde technická keramika nachází využití například při konstrukci dávkovačů a dalších dílů. Použité materiály musí být bezpečné pro potraviny, odolné vůči kyselinám, zásadám a horkým výparům a také snadno čistitelné. Vysoce výkonná keramika od společnosti DOCERAM tyto požadavky splňuje a může být použita pro aplikace v mnoha oblastech.

Největší výhody technické keramiky:

  • až 20× delší životnost ve srovnání s nerezovou ocelí,
  • odolnost vůči kyselinám a zásadám, odolnost vůči horké páře,
  • snadno se čistí,
  • žádné vychýlení sedla ventilu a tedy žádné netěsnosti,
  • nízká tepelná vodivost,
  • žádná absorpce vody,
  • otěruvzdornost.

Prodejní tým společnosti KOPTA je ve spolupráci s techniky z výrobního závodu připraven zodpovědět jakékoliv dotazy ohledně použití technické keramiky a připravit pro zákazníky nejvhodnější řešení.

Další článek: Pokroky ve 3D tisku z kovových prášků od GE