Brněnské strojírně Královopolská opět klesly tržby, přesto hodnotí loňský rok pozitivně

Redakce Redakce
— vydáno 4. října 2017

Brněnské strojírně Královopolská loni opět klesly tržby. Tentokrát o dalších 67 milionů na 550 milionů korun. Tržby za zboží, výrobky a služby společnosti klesají dlouhodobě. Vyplývá to z výroční zprávy založené ve Sbírce listin.

Firma je sice v posledních třech letech v zisku, také hospodářský výsledek má ale klesající tendenci. Ještě v roce 2014 Královopolská vydělala 25 milionů korun, o rok později to bylo 20 milionů a loni 11 milionů korun. S tím souvisí i pokles počtu zaměstnanců, kterých měla loni společnost průměrně méně než 400.

Přesto společnost loňský rok hodnotí pozitivně. V minulosti si musela půjčovat od bank, aby se vyrovnala s vysokou ztrátou. "Těší mne, že jsme ustáli obrovský tlak ze strany bank, se kterými jsme uzavřeli v roce 2014 tzv. stabilizační dohodu. Výsledkem tohoto procesu, završeným v roce 2016, je nastavení optimálního vztahu s Komerční bankou a vstup nového bankovního partnera, kterým je Sberbank CZ," uvedl ve výroční zprávě generální ředitel Královopolské Miroslav Jucha.

Firma postupně investuje v milionových částkách. Peníze dává na repase strojů a připravuje generální rekonstrukci žíhací pece.

Historie Královopolské se začala psát před více než 120 lety, 19. února 1890, kdy byla do obchodního rejstříku zapsána pod názvem Brno-Královopolská strojírna Lederer & Porges. V 90. letech minulého století měla až šestimístné ztráty a hrozil jí krach. Poté sice stabilizovala výrobu, v roce 2013 ale zase firma spadla do ztráty 178 milionů korun.

Další článek: Tatra nabízí odkup starších vozů s dotací na koupi nových