Tatra nabízí odkup starších vozů s dotací na koupi nových

Redakce Redakce
— vydáno 4. října 2017

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks začala majitelům starších vozů Tatra nabízet odkup jejich aut spojený s dotací na pořízení nových. Je připravena vykoupit jakékoli množství ze 14 000 registrovaných vozů Tatra, jejichž průměrné stáří je 20 let. Akce se zatím týká jen českého a slovenského trhu, vykoupená auta chce firma posléze prodat na zahraničních trzích, hlavně v rozvojových zemích. ČTK to dnes sdělil mluvčí automobilky Andrej Čírtek.

"Jedná se o jediný program zpětného odkupu starších užitkových nákladních vozidel, který v takovéto formě a měřítku na českém i slovenském trhu existuje," uvedl mluvčí. Tatra tím chce svým zákazníkům pomoci omladit vozový park. "Nové vozy z naší produkce nabízejí lepší ekonomiku provozu, odpovídají nejnovějším emisním normám a jsou nenáročné na údržbu," uvedl obchodní ředitel automobilky Martin Šustek.

Zájemci o výkup starší a koupi nové tatry musí splňovat určité podmínky. "Zákazník musí být majitelem vozu alespoň dva roky a vozidlo musí mít platné technické osvědčení minimálně ještě tři měsíce po jeho vykoupení," uvedl Čírtek.

"Jedná se o jediný program zpětného odkupu starších užitkových nákladních vozidel, který v takovéto formě a měřítku na českém i slovenském trhu existuje,"

Výkupy ojetých vozidel a s tím související náležitosti zajišťuje firma Excalibur Trade z holdingu Czechoslovak Group, jejž vlastní český podnikatel Jaroslav Strnad, který je spolu s Reném Materou také majitelem Tatry Trucks. Experti firmy vykupované vozy prohlédnou a zdokumentují. "Na základě zjištěných skutečností také určí jejich tržní a výkupní cenu. Rozdíl mezi těmito položkami bude moci zákazník získat ve formě dotace na koupi nového vozu," uvedl Čírtek.

Tatra loni vyrobila 1 326 aut, letos má v plánu vyrobit 1 700 vozů. Zisk podniku loni stoupl meziročně o 15 procent na 482 milionů korun a tržby o 22 procent na 5,4 miliardy korun. Osmdesát procent produkce automobilky jde na export. Tatra Trucks má přes 1 600 zaměstnanců, dalších více než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. Strnadovi s Materou patří automobilka od roku 2013, kdy ji získali v dražbě.

Další článek: Tažírna oceli ve Starém Městě chystá novou halu a navýší výrobu