Brno chce koupit většinu podílu v BVV od Messe Düsseldorf

Redakce Redakce
— vydáno 11. února 2015

Primátor Petr Vokřál potvrdil po schůzce s představiteli Messe Düsseldorf, že Brno chce získat většinový podíl ve společnosti Veletrhy Brno. Co nejdříve by se tak, podle primátora města Brna, měl dokončit prodej, který německý vlastník 61 % akcií avizoval už v září 2012. Vokřál chce, aby areál Výstaviště i nadále sloužil veletržním aktivitám.

Jednání dosud vázla na tom, že se vyhotovovaly posudky na cenu akcionářského podílu. Svůj si nechalo zpracovat jak město Brno, tak i Messe Düsseldorf. Nyní se má aktualizovat posudek, který zpracovala auditorská společnost PricewaterhouseCoopers. Na magistrátu vznikne expertní skupina, která bude připravovat právní a ekonomické podklady orgánům města pro rozhodování. V březnu se také uskuteční výměna zástupců města v orgánech akciové společnosti. Dosud v nich sedí politici z bývalého vedení města. 

Město Brno chce získat většinový podíl v BVV od Messe Düsseldorf a zachovat tak Výstaviště i nadále pro výstavní účely. Foto: BVV

Za jakou cenu se nakonec budou téměř dvě třetiny akcií prodávat, není zřejmé. Informace se dosud lišily až o stovky milionů korun. Město je nyní vlastníkem 34 procent akcií a má předkupní právo na německý podíl. 

„Město má zájem na dalším posílení veletržního průmyslu v Brně, které patří k významným veletržním městům Evropy. Rozhodnutí Messe Düsseldorf je třeba považovat za definitivní a je třeba využít opci tak, aby město neztratilo vliv na strategicky důležitou společnost. Společně s jejím vedením chceme zvážit optimální využití výstaviště, aby se nenarušilo veletržní podnikání v Brně,“ uvedl Vokřál. 

Generální ředitel Veletrhů Jiří Kuliš označil dva a půl roku trvající stav za patový. „Jsem přesvědčen, že převedení většinového majetkového podílu na město ukončí spekulace o neveletržním využití výstaviště a bude garantovat zachování veletržních aktivit a jejich efektů, které jsou nenahraditelné,“ řekl Kuliš. Narážel tak na spekulace postavit v areálu například sportovní halu. 

Běžná činnost společnosti však dlouhotrvající situací ohrožená není a veletržní kalendář je naplánovaný až do roku 2018. Firmě se také povedlo vrátit se po ztrátovém hospodaření v letech 2009 a 2010 do kladných čísel a je reálný předpoklad, že se ziskové hospodaření podaří udržet i v následujících letech.

Další článek: Hyundai bude v Nošovicích místo ix35 vyrábět nový Tucson