Budeme implantáty tisknout na 3D tiskárnách?

Renishaw s.r.o.
— vydáno 30. ledna 2019

Po úspěšné léčbě pacienta z Walesu, který je díky kovovému implantátu hrudníku schopen vést plnohodnotný život, už pravděpodobně zbývá jen určit kdy, jak často a při jakých indikacích. První implantát hrudníku ve Velké Británii byl vytištěn z kovového prášku na laserové 3D tiskárně Renishaw a nemocnice již plánují zavést nový postup při léčbě dalších pacientů.

Život jednasedmdesátiletému Peteru Maggsovi z jižního Walesu zachránila operace, během které mu byla současně se zhoubným nádorem z hrudníku odstraněna i část hrudní kosti a tři žebra. Bez nich by jeho hrudník zůstal ve velmi nestabilním stavu, proto lékaři pacientovi voperovali implantát s umělými žebry. S využitím dat z CT vyšetření pacientova hrudníku jej již před operací navrhla nemocnice v Morristonu.

Během tisku se jemný kovový prášek zcela roztaví a následně se klade po vrstvách s tloušťkou od 20 do 100 mikronů. Technologie umožňuje vytvářet složité tvary, které by nešlo provést pomocí tradičních technik, jako je například odlévání. „Těší nás, že dodavateli komplexního titanového implantátu jsme právě my. Vytištěn byl v Miskinu poblíž Cardiffu, kde máme centrum aditivní výroby,“ uvedl Chris Pockett, vedoucí oddělení komunikace společnosti Renishaw.

„V běžném případě by byl pacient vybaven implantátem Polymethyl Methacrylate (PMMA), který může být během chirurgického zákroku upravován jen ručně," vysvětluje Peter Llewelyn Evans, manažer Maxillofacial Laboratory Services at Morriston Hospital. „Aditivní 3D výroba nám umožnila ušetřit asi dvě hodiny operačního času, protože implantát mohl být navržen a vyroben před zahájením postupu. Čím kratší doba zákroku, tím lépe pro zdraví pacienta.“

V případě Petera Maggse by navíc konvenční protézy, které jsou vyrobené z biokompatibilního cementu, neposkytovaly jeho hrudnímu koši dostatečně silnou oporu. Díky titanu se také zvyšuje biokompatibilita implantátu a podobnost k původní kostní struktuře, což se také pozitivně projevuje na výsledku.

Divize lékařských a dentálních produktů společnosti Renishaw využívá systémy aditivní výroby z kovového prášku u celé řady produktů pro oblast zdravotnictví, včetně na míru přizpůsobených implantátů pro ústní, čelistní a obličejovou chirurgii a stomatologii.

Jak vypadá v praxi příprava kraniálního 3D implantátu individualizovaného pro konkrétního pacienta demonstruje následující video https://www.youtube.com/watch?v=ETiIYGPFYmw&list=PLhdh_20l2PtpWao92DWebygMYnS89xImi&index=4 

Další článek: Skupina Ceratizit sjednotila zkušenosti pro obrábění