Čechům jádro nevadí

Redakce Redakce
— vydáno 10. června 2015

Většina Čechů je pro zachování, nebo navýšení podílu jaderné energetiky na výrobě elektřiny. Téměř polovina lidí je také pro dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR. Větší obavy z používání jaderné energie má třetina Čechů.

K rozšíření výroby jaderné energie se staví kladně 22 procent lidí, podle 45 procent by měl podíl jádra zůstat na současné úrovni. Skupina lidí, která by uvítala snížení podílu jaderné energetiky, je 22 procent, zbývajících 11 procent neví.

Jaderná elektrárna Temelín. Foto: ČEZ

Vláda nedávno schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky. Podle něj je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Dostavbu bloků v Temelíně by podle průzkumu CVVM podpořilo 44 procent Čechů, proti by bylo 39 procent lidí. 

Míra obav z používání jaderné energie v české společnosti odpovídá početnějšímu zastoupení příznivců zachování a navýšení výroby elektřiny z jádra. Žádný strach nemá z jaderné energie 23 procent Čechů a dalších 40 procent má pouze malé obavy. Střední obavy vyjádřilo 24 procent lidí a velké devět procent. Vládě důvěřuje při rozhodování o jaderné energetice více než polovina Čechů. 

Proti průzkumům v předchozích letech se podíl obav z jaderné energie výrazněji nezměnil. Stoupenců zvyšování výroby elektřiny z jádra v posledních letech postupně mírně ubývalo, a to z 34 na nynějších 22 procent. Podíl lidí, kteří by chtěli výrobu omezit, ale zůstává na zhruba stejné úrovni, takže zastánci posilování jaderné energetiky se přesunuli spíše do skupiny lidí, kteří chtějí zachovat současnou míru výroby. 

CVVM provedl průzkum od 11. do 18. května. Zúčastnilo se ho 1043 obyvatel České republiky starších 15 let.

Další článek: Volkswagen údajně hodlá změnit firemní strukturu