Ceny ropy dosáhly včera večer svých letošních maxim

Redakce Redakce
— vydáno 18. března 2016

Ceny ropy ve světě se ocitly včera večer na svých rekordních maximech. Americká ropa WTI následovala severomořský Brent ve výstupu nad hranici 40 dolarů za barel. Trh dál povzbuzuje plán největších těžařských zemí na podporu cen pomocí zmrazení produkce.

Brent v 17.45 SEČ získával 2,5 procenta na 41,40 dolaru za barel a předtím se dostal až na 41,60 dolaru. Z dvanáctiletého minima 27,10 dolarů, kde byla v lednu, už Brent získal přes 50 procent. Americká lehká ropa WTI přidávala čtyři procenta na téměř 40,10 dolarů. 

Katar ve středu uvedl, že zhruba 15 předních producentů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i mimo ni se sejde 17. dubna v Dauhá, aby projednali plán na zmrazení produkce. Na zmrazení těžby na lednové úrovni se už v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. 

„Trh má prozatím dostatečnou podporu a nahoru jej táhne i slabší dolar,“ sdělil agentuře Reuters analytik Olivier Jakob ze švýcarské společnosti Petromatrix. „Bude těžké vrátit se k letošním minimům,“ dodal. 

Dolar oslabilo středeční vyjádření americké centrální banky. Ta naznačila, že další zvyšování úrokových sazeb bude letos pomalejší, než se čekalo. Slabý dolar zvýhodňuje investorům nákupy ropy a dalších komodit obchodovaných v americké měně.

Další článek: Do Sviadnova se vrací výroba horských drah