Do Sviadnova se vrací výroba horských drah

Redakce Redakce
— vydáno 18. března 2016

Česká společnost Huisman, výrobce vrtných souprav, lodních jeřábů nebo pokládkových systémů, se pustila do výroby částí horské dráhy. Zábavní atrakce bude přes 300 metrů dlouhá a lidé na ní dosáhnou přetížení 3 G. Zakázka je určena pro vedoucí společnost na trhu zábavního průmyslu Vekoma Rides Manufacturing. Výroba horských drah se vrací do sviadnovského závodu po deseti letech.

Jedná se o další zakázku, kterou sviadnovská společnost získala přímo, bez zprostředkování mateřskou společností. „Čeká nás výroba sloupů a těles horské dráhy. Při sestavování jednotlivých částí je nejdůležitější zachování požadované přesnosti, ve výrobním postupu je proto několik fází měření,“ říká projektový koordinátor Tomáš Zamarski. Zaměstnanci Huismanu stráví na zakázce přibližně deset tisíc hodin práce. 

Závěsná horská dráha. Zdroj: Huisman

Jedná se o komponenty závěsné horské dráhy, která je oproti klasické dráze ukotvena k tělesu dráhy z vrchní strany. Vyznačuje se vysokým bezpečnostním standardem a ergonomickými sedadly. Horská dráha se 13 zatáčkami bude dlouhá 360 metrů. Nejvyšší bod má zábavní atrakce ve výšce 15 metrů. Je složená ze 42 částí, největší kus má délku jedenáct metrů a váhu pět tun. Návštěvníci na ní zažijí přetížení maximálně 3 G. 

Závěsná horská dráha. Zdroj: Huisman

Základní konstrukci horské dráhy tvoří tři trubky – koleje a páteř, které jsou navzájem svázané pomocí vazníků. Ty jsou na horské dráze rozmístěny na každém metru, je to obdobné jako u kolejových pražců. Kompletní horská dráha je složena z několika desítek sekcí pospojovaných přírubami a do sebe přišroubovanými spojkami. 

Závěsná horská dráha. Zdroj: Huisman

Části zábavní atrakce opustí sviadnovský závod na konci dubna, kompletní horská dráha by měla být zprovozněna v druhé polovině roku 2016. Česká společnost Huisman chystá v letošním roce i další vlastní zakázky, které souvisí se zábavním průmyslem. 

O společnosti Huisman v bodech

  • Společnost Huisman je specialista v konstrukčním navrhování a výrobě „hi-tech“ strojírenských výrobků s vysokou přidanou hodnotou.
  • Mezi produkty firmy patří ropné vrtné soupravy, pozemní a námořní jeřáby, zařízení pro pokládání potrubí v moři a další.
  • Výrobky společnosti Huisman míří výhradně na export do celého světa. Zařízení ze Sviadnova je možné vidět například v Mexickém zálivu, u pobřeží Afriky, na amerických ropných polích, v západní Austrálii nebo v Hongkongu.
  • Ve spolupráci se společností SAAB Czech společnost Huisman vyvinula simulátor vrtné soupravy pro zaškolování vrtařů.
  • Společnost je členem nadnárodní skupiny Huisman, která je světovou špičkou v oboru a působí v 6 zemích po celém světě. Centrála společnosti je v Nizozemí.
  • Společnost Huisman působí ve Sviadnově od roku 1997. V České republice firma zaměstnává 700 pracovníků. Celá skupina Huisman má 2 800 zaměstnanců.
  • Ve Sviadnově se nachází moderní konstrukční a vývojové centrum, ve kterém pracuje 120 techniků. Technici pracují v mezinárodních týmech a jsou v kontaktu se světovou technickou špičkou.
  • V posledních dvou letech prošel areál společnosti ve Sviadnově rozsáhlou modernizací za více než 500 mil. korun. Firma vystavěla moderní vývojové a konstrukční centrum, montážní halu a několik dalších staveb.
  • Firma spolupracuje se středními technickými školami v Moravskoslezském kraji.

Další článek: Anketě Best Cars 2016 dominovaly vozy Mercedes-Benz a Škoda