Česká zbrojovka letos zvýší tržby na rekordních 3,8 miliardy Kč

Redakce Redakce
— vydáno 16. listopadu 2016

Uherskobrodská Česká zbrojovka letos opět očekává rekordní tržby. Podle výsledků za prvních deset a půl měsíce roku by se měly pohybovat kolem 3,8 miliardy korun, řekl dnes ČTK viceprezident pro vnější komunikaci společnosti Radek Hauerland. Loni zbrojovka zvýšila tržby na 3,4 miliardy korun a vykázala zisk 446,4 milionu Kč. Letos bude podle Hauerlanda zisk mezi 400 a 500 miliony korun.

"Letošní rok se vyvíjí dobře. Bude asi úspěšnější než předchozí roky 2015 a 2014," uvedl Hauerland.

 Česká zbrojovka vyrábí například pistole CZ 75 SP-01 shadow dualtone. Foto: Česká zbrojovka

Zda se Česká zbrojovka v tržbách za letošní rok dotkne hranice čtyř miliard korun, určí podle Hauerlanda úspěšnost firmy v listopadu a prosinci. "Zatím to nevypadá, ale dva měsíce jsou přece jen velkou částí roku a navíc probíhá podzimní sezona, která je docela atraktivní. Takže uvidíme," poznamenal. 

Zbrojovce se letos daří například v USA, kde má dceřinou firmu. "Spojené státy americké jsou naším největším zákazníkem. V letošním roce tam dosáhneme tržeb asi 1,2 až 1,3 miliardy korun, což je oproti 950 milionům korun z minulého roku nárůst o 300 až 400 milionů korun. Před šesti lety jsme přitom v USA realizovali zakázky asi jen za 190 milionů korun. Je to teritorium s největším rozvojem a největším potenciálem," doplnil Hauerland. 

Česká zbrojovka letos prodala své výrobky do stovky zemí světa. Export se podle Hauerlanda podílí na tržbách asi 80 procenty, zbytek tvoří tuzemské zakázky. "Je to způsobeno velkou zakázkou na přezbrojování armády České republiky. Až ji dokončíme, poměr se vrátí k typickému poměru, kdy 96 procent produkce vozíme ven a čtyři procenta produkce zbraní zůstává v České republice," doplnil. 

Firma letos vyrobí asi 260.000 zbraní. Polovinu výrobků dodává ozbrojeným složkám, armádě a policii, polovinu tvoří zakázky pro civilní potřeby, lov, sport nebo osobní ochranu. Podle Hauerlanda v poslední době rostou prodeje na trhu ozbrojených složek, kde Česká zbrojovka získala vedle zakázky na přezbrojení české armády i zakázku na Slovensku. Naopak neuspěla například loni v Indii, jejíž vláda tendr zrušila. 

Česká zbrojovka má mateřský závod v Uherském Brodě, v Brně montuje zbraně pro lov a sport. V USA má dceřinou společnost a na Slovensku v Novákách a v Peru v Limě má spolupracující firmy. Devadesát procent akcií zbrojovky patří společnosti EHC CZUB, SE, zbylých deset procent členům představenstva. Firma zaměstnává asi 1850 lidí.

Další článek: Sobotka nevidí žádný důvod pro rozšíření státní podpory OKD