Čeští vývozci měli loni rekordní rok

Redakce Redakce
— vydáno 17. června 2015

Sdružení Czech Top 100 zveřejnilo přehled největších exportérů z České republiky. Prvenství patří opět Škodě Auto, na druhé příčce se umístila společnost Foxconn CZ a na třetí pozici RWE Supply & Trading CZ.

Objem českého exportu za rok 2014 přesáhl částku 3,6 bilionu korun, což je o 13,5 % více než v roce 2013. Nejvíce se dařilo výrobcům automobilů a elektroniky. Žebříček Největších vývozců České republiky každoročně zpracovává společnost Czech Top 100 na základě hodnoty objemu vyvezeného zboží. 

Na špicí českého exportu kraluje stále společnost Škoda Auto. Loni zvýšila meziročně svoji produkci o 15 % a podařilo se jí vyvézt automobily za 272 miliard korun. K obhájení prvenství jí dopomohl růst odbytu zejména na čínském a západoevropském trhu. Na druhou příčku žebříčku největších vývozců České republiky se posunula z loňského třetího místa společnost Foxconn CZ, významný výrobce elektronických komunikačních zařízení. Loni vyvezla produkci za 119 miliard korun, což bylo o 23 % více než v roce 2013. Společnost RWE Supply & Trading CZ, přední distributor a dodavatel zemního plynu, ale také elektřiny a tepla, zaznamenal v loňském roce pokles objemu exportu ze 139 na 115 miliard korun, ale i tak to stačilo na třetí místo. 

První desítku Největších vývozců České republiky doplnily další dlouhodobě exportně úspěšné firmy. Agrofert obhájil 4. místo s exportem přesahujícím 97 miliard korun. Na pátou příčku se z loňského 6. místa posunul Unipetrol s vývozem za téměř 41 miliard korun. Následují ArcelorMittal Ostrava, Siemens, Panasonic AVC Networks Czech a Bosch Diesel, které patří ke stálicím předních míst. Na desáté místo se vyhoupl gumárenský gigant ČGS Holding. 

„První dvě desítky firem žebříčku Největší vývozce České republiky za rok 2014 vyvezly produkci, která představuje přes 23 % hodnoty veškerého exportu z České republiky. Těžily zejména z dobré situace na evropských trzích a zvýšené poptávky po automobilech, elektronice, ale i výrobcích dalších oborů zpracovatelského průmyslu. Česká republika patřila v loňském roce v EU ke státům s vysokou dynamikou růstu vývozu,“ komentoval vyhlášení žebříčku Největších vývozců České republiky Jan Struž, předseda Sdružení Czech Top 100. 

Největší vývozci ČR za rok 2014

 Největší vývozci ČR za rok 2014[
 

Vyhlášení kompletních výsledků žebříčku CZECH TOP 100 

Žebříček Největší vývozce ČR je první z řady každoročních přehledů, které zpracovává společnost Czech Top 100, aby ukázala výsledky českých firem a porovnala jejich výkonnost v různých kategoriích (včetně kategorií dle tržeb, zisku atp.). Dne 18. 6. proběhne ve Španělském sále Pražského hradu slavnostní večer, na kterém budou předány ceny nejen největším vývozcům, ale i dalším firmám oceněným v ostatních kategoriích Czech Top 100. 

Sdružení CZECH TOP 100 vzniklo v roce 1994 s hlavním cílem pravidelně sestavovat a zveřejňovat seznam nejvýznamnějších společností v České republice a na základě porovnání vybraných ekonomických ukazatelů je seřadit do uceleného žebříčku. V současné době vyhlašuje každoročně celou řadu žebříčků – např. 100 nejvýznamnějších firem České republiky, 100 obdivovaných firem České republiky nebo žebříček Nejlepších výročních zpráv. Dále organizuje doprovodné programy, konference a odborná diskusní fóra.

Další článek: Česká republika obnovuje svůj přístav v Hamburku