Čezeta chce v Prostějově navýšit výrobu elektroskútrů

Redakce Redakce
— vydáno 29. března 2018

Až 2000 nových elektroskútrů Čezeta 506 chce ročně vyrábět v Prostějově společnost Čezeta Motor. Nyní je roční kapacita výroby 300 motorek.

Po moderním elektrickém motocyklu, který designem navázal na legendární benzinový typ přezdívaný prase, je krátce po zahájení výroby velká poptávka v Česku i zahraničí. Rozšíření výroby si vyžádá investice přes 15 milionů korun. 

Elektroskútr Čezeta 506 se nyní vyrábí v továrně Wikov v Prostějově, kde motorky montuje deset lidí. "Díky svému designu, moderním technologiím a skvělým parametrům (motorka) oslovila zákazníky po celém světě. Firma již nestíhá vyrábět a potřebuje rozšířit továrnu tak, aby mohla vyrábět 2000 motorek ročně," uvedl ředitel Čezety Matěj Oliva, podle kterého by se počet zaměstnanců v Prostějově měl zvýšit až na 50 osob.

Ručně vyráběný stroj pod označením 506 vychází z designu původních modelů 501 a 502, které se dlouhá léta vyráběly pod značkou ČZ ve Strakonicích. Novou motorku ale místo benzinového dvoutaktu pohání elektromotor, díky němuž může skútr dosáhnout rychlosti až 123 kilometrů za hodinu s dojezdem 150 až 200 kilometrů na jedno nabití. Motorku lze nabít za 3,5 hodiny.

Skútr využívá stejné bateriové články, které jsou instalovány ve vozech Tesla. Veškerá elektronika a komunikace jednotlivých systémů je ale vyvinuta Čezetou a jejími převážně českými a slovenskými dodavateli na míru. Plynová rukojeť, přepínač jízdních režimů a blinkry byly například vyvinuty ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky ČVUT v Praze.

Internetový obchod Alza.cz prodává skútr Čezeta 506 za 332.992 korun.

Další článek: Spojení výrobců klimatizací Denso